PZIP Polski Związek Instytucji Pożyczkowych

View Original

» Lendtech w Polsce – transformacja cyfrowa odmienia consumer finance

Ponad 1 mln Polaków rocznie korzysta z usług lendtechów, a cały rynek w 2019 roku wyceniany był na 8 mld zł. Jakie zmiany czekają konsumentów oraz z czym boryka się biznes? O tym wszystkim będziemy rozmawiać podczas Kongresu Lendtech 24.09.2020 roku w Warszawie organizowanym przez Polski Związek Instytucji Pożyczkowych.

Przyśpieszona transformacja cyfrowa - której obecnie jesteśmy świadkami - sprawiła, że radykalnie zmieniły się oczekiwania konsumentów w zakresie usług finansowych. Klienci oczekują, że kredyt zostanie im udzielony całkowicie online w możliwie najszybszy sposób. Za tym wszystkim stoi zaawansowana technologia, którą tworzy rozwinięty ekosystem firm określanych mianem lendtechów.

Specjalizują się one w udzielaniu pożyczek online, ale też w badaniu zdolności kredytowej, także przy wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji. Do grona innowacyjnych spółek lendtech należy dodać podmioty zajmujące się weryfikacją tożsamości konsumentów - zgodną z wymogami prawa i wygodną dla klientów, a także firmy tworzące oprogramowanie, dbające o obsługę klientów i marketing. Do tego dochodzą najnowocześniejsze rozwiązania fintech umożliwiające wydawanie kart, którymi można płacić w sklepach internetowych i stacjonarnych. Na ekosystem lendtech składa się już kilkaset firm, w tym licencjonowanych spółek technologicznych o zasięgu międzynarodowym.

Lendtech w dobie gospodarki bezgotówkowej

Klienci już nie potrzebują gotówki, by móc płacić w sklepach internetowych. Synergia lendtech i e-commerce jest coraz widoczniejsza. Polacy chcą korzystać z płatności odroczonych, które są dla nich dużym udogodnieniem, jednocześnie zwiększającym transakcyjność internetowych sprzedawców. Polski sektor BNPY (Buy Now, Pay Later) jest dopiero na początku swojego rozwoju, ale nie byłby on możliwy, gdyby nie dynamiczny rozwój infrastruktury płatniczej.

- Nowoczesna infrastruktura płatnicza oraz jej wysokie nasycenie w Polsce zarówno w środowisku fizycznym jak i cyfrowym stanowi fundament rozwoju nowych usług finansowych. Tą prawidłowość widzimy już od kilkunastu lat, uruchomienie bowiem przelewów Elixir przez Krajową Izbę Rozliczeniową wiele lat temu stało się bazą dla rozwoju krajowych rozwiązań płatności w Internecie zwanych pay-by-link. Dzisiaj, kolejne warstwy infrastruktury płatniczej lewarują rozwój sektora BNPY oraz innych segmentów rynku innowacji finansowej - stwierdza Paweł Widawski , prezes Fundacji Fintech Poland, Członek Rady Programowej Kongresu Lendtech.

- Uwzględniając nasze doświadczenia z rynków Europy zachodniej widzimy, że odroczone płatności są naturalnym etapem rozwoju sektora lendtech. Klienci sektora BNPY charakteryzują się dużo lepszą kulturą płatniczą i taka forma płatności stanowi standard w kanale e-commerce. Dzięki technologii i rozwiązaniom wspierających sektor bankowy i pozabankowy oraz wymianie informacji kredytowej, polski sektor BNPY może już  dziś dokładnie analizować ryzyko kredytowe oraz fraudowe. Uwzględniając, że ponad 60% Polaków kupuje dziś w kanale e-commerce prognozujemy, że taka forma płatności okaże się dużym sukcesem i w najbliższych latach stanie się również standardem na polskim rynku – stwierdza Bartosz Pundyk, dyrektor sprzedaży w CRIF, Członek Rady Programowej Kongresu Lendtech.

AI w Lendtech – przykłady ze świata

Sztuczna inteligencja jest na ustach wszystkich. Jej realne zastosowanie pozwala na automatyzację procesów, które niegdyś zajmowały wiele dni. Ale technologie z zakresu sztucznej inteligencji nie tylko przyśpieszają decyzje, ale także pomagają w prawidłowej ocenie zdolności kredytowej czy też ułatwiają kontakty z klientem za pośrednictwem zaawansowanych chatbotów i voicebotów.

- COVID-19 turbo doładował transformację cyfrową całej światowej gospodarki. Dzisiaj firmy pożyczkowe muszą być online, bo konsumenci mocno weszli w świat cyfrowy. Po notowaniach giełdowych spółek technologicznych widać wyraźnie, że cyfryzacja daje znaczącą przewagę konkurencyjną. Nie inaczej jest z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w sektorze pożyczkowym. Właśnie o tym będziemy dyskutować na Kongresie Lendtech - stwierdza Piotr Mieczkowski, Managing Director fundacji Digital Poland, Członek Rady Programowej Kongresu Lendtech.

Kongres Lendtech

Digital lending, czyli cyfrowe pożyczanie – to jeden z najnowocześniejszych sektorów gospodarczych w Polsce, który w 2019 roku wyceniany był na 8 mld zł. Instytucje pożyczkowe udzielające pożyczek online, czyli lendtechy należą do grupy spółek innowacyjnych, których misją jest świadczenie bezpiecznych i szybkich usług finansowych przez Internet. Organizacją zrzeszającą lendtechy w Polsce jest Polski Związek Instytucji Pożyczkowych – organizator Kongresu Lendtech, który odbędzie się już 24.09.2020 roku w Warszawie.

Więcej informacji na stronie: www.lendtech.pl.