» Bariery na rynku FinTech. Uwzględniono uwagi PZIP
Dzisiaj Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował długo wyczekiwany raport z prac Zespołu ds. Rozwoju innowacji finansowych FinTech. W raporcie wyszczególniono 193 bariery dla rozwoju sektora fintech. Polski Związek Instytucji Pożyczkowych brał udział w pracach roboczych, a część uwag zgłoszonych przez PZIP została uwzględniona.
W pracach nad barierami uczestniczyli przedstawiciele 46 instytucji oraz przedstawicieli rynku finansowych-technologii - wśród nich był Polski Związek Instytucji Pożyczkowych - związek pracodawców reprezentujących podmioty z sektora digital lending i lendtech.
Prace nad analizą i identyfikacją nowych barier rozpoczęto w listopadzie 2019 roku. W styczniu 2020 roku Polski Związek Instytucji Pożyczkowych zebrał opinie wśród Członków i na ich podstawie przekazał organizatorom listę 10 przeszkód prawnych, regulacyjnych i administracyjnych, których usunięcie mogłoby zwiększyć rozwój innowacji w Polsce.
Wśród barier zgłaszanych przez Polski Związek Instytucji Pożyczkowych znalazły się m.in. oczekiwania dotyczące skrócenia okresu postępowań licencyjnych, zwiększenia pewności prawnej, zmniejszenia poziomu niesymetryczności wymogów sprawozdawczych, doprecyzowanie formy składania wniosków dotyczących poleceń zapłaty, zniesienie wymogu formy pisemnej odpowiedzi na reklamację czy też opracowanie zinstytucjonalizowanych narzędzi do skutecznej ochrony kradzieży tożsamości.
W lutym 2020 roku UKNF podzielił obszar działań na 5 grup roboczych w ramach, których odbyły się 23 spotkania. W ich trakcie przedstawiciele urzędu, instytucji oraz organizacji branżowych wskazywali bariery prawne i administracyjne, które stanowią przeszkodę w rozwoju szeroko rozumianego rynku fintech.
Raport wraz z listą zidentyfikowanych barier w rozwoju innowacji finansowych fintech w Polsce wraz z opisem podjętych działań i rekomendacji działań dostępny jest na stronie UKNF.