» Webinar Lendtech & Arena Advisory - Wybrane aspekty CIT dla branży pożyczkowej
Zapraszamy na bezpłatny webinar, który poprowadzą eksperci Arena Advisory. Już 16 maja specjaliści odpowiedzą na pytanie: Co trzeba wiedzieć o złych długach, ulgach podatkowych i księgowości w branży finansowej? Zapraszamy do rejestracji oraz do przesyłania pytań do ekspertów.
W związku z niekorzystnymi zmianami prawnymi branża pożyczkowa stoi przed koniecznością modyfikacji warunków prowadzenia działalności gospodarczej, w tym poszukiwania rozwiązań zwiększających efektywność podatkową.
Na gruncie ustawy o CIT istnieją rozwiązania pozwalające na zmniejszenie obciążeń podatkowych. Zwiększyły się możliwości w zakresie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wierzytelności pożyczkowych odpisanych jako nieściągalne. Jednocześnie do rozważenia pozostaje możliwość efektywnego przeniesienia ryzyka niewypłacalności dłużnika z tytułu pożyczek na podstawie kontraktów terminowych lub też skorzystanie z ulg podatkowych takich jak ulga B+R, ulga na innowacyjnych pracowników oraz ulga IP Box.
Ulga B+R funkcjonuje w polskim prawie już od kilku dobrych lat. W dalszym ciągu wielu przedsiębiorców nie wie jak z niej prawidłowo skorzystać. Od 2022 roku ulga B+R może przynieść jeszcze większe korzyści w tym także obniżenie zobowiązania podatkowego nawet do zera.
Wiele przedsiębiorstw przez lata inwestowało w innowacyjne rozwiązania, ponosząc wydatki, których nie mogło odliczyć z uwagi na stratę. Rozwiązaniem z powyższym zakresie może być ulga na innowacyjnych pracowników, która pozwala pomniejszenie kwoty podlegających przekazaniu do urzędu skarbowego zaliczek na podatek PIT.
Pomimo możliwości skorzystania z ulgi IP Box począwszy od roku 2019 oraz wzrostu jej popularności wśród podatników wciąż stosowanie preferencyjnej 5% stawki podatku CIT kojarzone jest głównie z przedsiębiorstwami z branży informatycznej. Przedsiębiorstwa z innych branż m. in. z branży pożyczkowej mogą z powodzeniem stosować tę preferencję podatkową.
Przedstawione wyżej zagadnienia związane z zagospodarowaniem złymi długami oraz ulgami podatkowymi na innowacyjność zostaną omówione podczas webinarium.
Zapraszamy do rejestracji!