» PZIP bierze udział w pracach Zespołu Roboczego ds. rozwoju innowacji finansowych (FinTech).
/Na zaktualizowanej przez UKNF liście barier dla rozwoju sektora fintech w Polsce znalazły się także propozycje zgłoszone przez Polski Związek Instytucji Pożyczkowych, który bierze udział w pracach Zespołu Roboczego ds. rozwoju innowacji finansowych (FinTech). Zgłaszane przez PZIP bariery dotyczyły usprawnienia funkcjonowania rynku pożyczkowego oraz poprawy bezpieczeństwa konsumentów.
W efekcie konsultacji, które PZIP przeprowadził wśród swoich członków, wyszczególniono 10 najważniejszych barier, których usunięcie ma kluczowe znaczenie dla sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania rynku pożyczkowego w Polsce. Wśród przedstawionych przez PZIP barier najwyższy priorytet mają te, które wiążą się z oceną zdolności kredytowej konsumenta oraz ochroną przed negatywnymi skutkami kradzieży tożsamości.
- Ograniczony dostęp do rejestrów publicznych oraz brak systemowych rozwiązań do skuteczniejszej ochrony przed negatywnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości stanowią istotne utrudnienie, zarówno dla instytucji pożyczkowych jak również ich klientów. Z kolei w relacjach biznesu z nadzorcą, istotną barierą, na którą zwróciliśmy uwagę, jest długość postępowań oraz brak pewności prawnej w zakresie innowacji finansowych a także - co stanowi pewne novum - brak unormowanej prawnie ścieżki do świadczenia innowacyjnych usług transgranicznych - komentuje mec. Paweł Grabowski, Pełnomocnik Zarządu PZIP.
- Eksperci są zgodni, że FinTech jest pomostem pomiędzy poprzednią i aktualną fazą demokratyzacji usług i produktów finansowych. Stąd skoordynowane i szeroko konsultowane prace nad znoszeniem barier dla jego rozwoju, służą żywotnym interesom wszystkich interesariuszy i uczestników obrotu gospodarczego, przyspieszając wejście w kolejny etap dojrzewania rynku. Inicjatywa nadzorcy jest pozytywnie oceniana przez branżę instytucji pożyczkowych, gdyż budzi nadzieję na przełamanie prawnych i organizacyjnych barier, które dziś jeszcze ograniczają konkurencję i dostęp do uczciwych, prostych i innowacyjnych produktów finansowych – komentuje Jarosław Ryba, prezes Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych.
Polski Związek Instytucji Pożyczkowych bierze udział w szeregu inicjatyw, których celem jest rozwój rynku pożyczkowego. W styczniu delegacja PZIP uczestniczyła w konferencji The Consumer Summit 2020 w Brukseli, gdzie rozmawiano m.in. o nowej polityce cyfrowej UE, która obejmie także usługi fintech.
Ponadto 23.04 kwietnia PZIP organizuje konferencję Lendtech podczas, której zostaną zaprezentowani najlepsi eksperci i praktycy z rynku digital lending w Polsce - jednego z najnowocześniejszych i bezpiecznych rynków w Unii Europejskiej.