» Klienci oczekują większej dostępności pożyczek
/Ocena sytuacji firm pożyczkowych po czterech miesiącach 2021 r. wymaga szerszego kontekstu. Nadal aktualna sprzedaż jest na znacznie niższym poziomie niż w analogicznym okresie 2019 r. Z analiz Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych wynika, że instytucje pożyczkowe działają na ujemnej rentowności, próbując przetrwać trudny czas pandemii.
Zachęcamy do zapoznania się z komentarzem Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych w najnowszym wydaniu Newslettera BIK o rynku pożyczkowym (dane kwiecień 2021).
- W kwietniu 2021 r., w porównaniu do kwietnia 2020 r., firmy pożyczkowe współpracujące z BIK udzieliły pożyczek na kwotę wyższą aż o 139,4%. Łączna wartość sprzedaży firm pożyczkowych wyniosła w kwietniu 2021 r. 489 mln zł. Średnia wartość nowo udzielonej pożyczki pozabankowej wyniosła 2 131 zł i była wyższa od średniej wartości pożyczki udzielonej w kwietniu ub.r. o 12% - czytamy w Newsletterze BIK o rynku pożyczkowym (dane kwiecień 2021).
Klienci oczekują większej dostępności
Ocena sytuacji firm pożyczkowych po czterech miesiącach 2021 r. wymaga szerszego kontekstu. Nadal aktualna sprzedaż jest na znacznie niższym poziomie niż w analogicznym okresie 2019 r. ( -8,9% rdr w ujęciu liczbowym i -15,7% rdr w ujęciu wartościowym).
Co istotne, kwiecień 2020 roku (do tego miesiąca odnoszą się dane z bieżącego raportu) był najgorszym miesiącem na rynku pożyczkowym w historii - wówczas sprzedaż pożyczek spadła o 45,3% rdr w ujęciu liczbowym i 66,7% rdr w ujęciu wartościowym.
Z analiz Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych wynika, że instytucje pożyczkowe działają na ujemnej rentowności, próbując przetrwać trudny czas pandemii. Przypomnijmy, odnosząc dane do 2019 r., że był to rok, który branża zakończyła ze stratą wynoszącą ponad 100 mln zł*.
- Rok 2021 również najprawdopodobniej zakończy się stratą. Ostatnie miesiące pokazały, że konsumenci oczekują większej dostępności pożyczek, czego potwierdzeniem był rosnący popyt. Obecny okres możemy określić mianem względnej stabilizacji, która wynika z luzowania obostrzeń. Niestety, niepewność regulacyjna nie sprzyjała pozyskiwaniu finansowania, co skutkowało wykluczeniem kilkuset tysięcy konsumentów z legalnego rynku. O tym, czy branża przetrwa zdecydują najbliższe miesiące – mówi Łukasz Piechowiak, dyrektor działu analiz w Polskim Związku Instytucji Pożyczkowych.
* Wyniki spółek pożyczkowych za 2019 rok
/PZIP