» PZIP ostrzega przed pożyczkami pod zastaw nieruchomości dla rolników i przedsiębiorców

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych ostrzega przed firmami, które udzielają rolnikom i przedsiębiorcom pożyczek pod zastaw nieruchomości z pominięciem ustawy o kredycie konsumenckim. W ocenie Związku taka praktyka jest naganna i niezgodna z Kodeksem Odpowiedzialnego Pożyczania, a także budzi istotne wątpliwości co do zgodności z prawem.

W artykule „Nieuczciwe firmy pożyczkowych polują teraz na rolników”, opublikowanym w Gazecie Wyborczej w dniu 22 czerwca 2021 roku, opisano praktyki stosowane przez jednego z pożyczkodawców, którego aktywność – co wymaga podkreślenia – trudno zaliczyć do działalności pożyczkowej w rozumieniu ustawy o kredycie konsumenckim. Z uznaniem podchodzimy do pracy redaktorów piętnujących dysfunkcje i praktyki w sektorze pożyczkowym daleko odbiegające od standardów wyznaczanych przez profesjonalnych uczestników rynku zrzeszonych w PZIP. Eksperci Związku są zawsze otwarci do udzielenia merytorycznego wsparcia dla mediów.

Opisany w/w materiale prasowym przypadek może nosić znamiona obejścia przepisów ustawy o kredycie konsumenckim, jak również ustawy o kredycie hipotecznym. Tego rodzaju działania, prowadzące do deprawacji materialnej klientów, nie są zgodne ze standardami wyznaczanymi przez podmioty zrzeszone w PZIP. 

Niestety, tego typu działalność negatywnie rzutuje na wizerunek całego sektora, na którym operuje wiele wysoko wyspecjalizowanych kredytodawców, udzielających bezpiecznych pożyczek przez internet. Z tego też względu apelujemy o niestosowanie uogólnień odnoszących się do całej branży pożyczkowej, które mogą być krzywdzące dla uczciwych przedsiębiorców i ich pracowników. 

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych od wielu lat czyni starania mające na celu ciągłą profesjonalizację sektora i dbałość o bezpieczeństwo konsumentów. Przykładem może być konsekwentne popieranie postulatu, aby kredyty zabezpieczane ograniczonym prawem rzeczowym na nieruchomości, mogły być udzielane wyłącznie przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe[1]

Związek wielokrotnie ostrzegał, iż w okresie pandemii może nasilić się zjawisko tzw. szarej strefy pożyczkowej, czego przykładem może być przypadek opisany w w/w materiale prasowym. Tego typu działalność stanowi zagrożenie zarówno dla klientów, ale też dla profesjonalnych pożyczkodawców, którzy ponoszą nie tylko koszty wizerunkowe, ale też materialne - wynikające z nieuczciwej konkurencji ze strony podmiotów niestosujących standardów wyznaczanych przez organizacje branżowe.

Podkreślamy, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, kredyty i pożyczki zabezpieczone hipoteką mogą być udzielane konsumentom wyłącznie przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Przepisy regulujące te kwestie wprowadzono na mocy ustawy o kredycie hipotecznym w 2017 roku. 

Ponadto w Kodeksie Odpowiedzialnego Pożyczania, opracowanym przez PZIP, zawarto zapisy, które zakazują pożyczkodawcom stosowania zabezpieczeń, które są niewspółmierne do kwoty udzielonej pożyczki oraz terminów spłaty. 

PZIP ostrzega przed pożyczkami pod zastaw nieruchomości.pdf

PZIP ostrzega przed pożyczkami pod zastaw nieruchomości.pdf

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych w swoich komunikatach wyraźnie i konsekwentnie ostrzega klientów, by korzystali z usług wyłącznie sprawdzonych i legalnych pożyczkodawców. Ponadto Związek stale monitoruje rynek oraz prowadzi działania prokonsumenckie (np. udostępniając bezpłatną infolinię dla konsumentów), a w przypadku nieprawidłowości podejmuje stosowne kroki prawne, mające na celu dbanie o bezpieczeństwo uczestników obrotu finansowego.

W przypadku dodatkowych pytań eksperci PZIP pozostają do dyspozycji, deklarując gotowość do współpracy mającej na celu zwiększanie poziomu bezpieczeństwa na rynku finansowym w Polsce.

[1] NBP i ZFP przeciwne dopuszczaniu firm pożyczkowych do rynku kredytów hipotecznych, Bankier.pl 28.07.2016 rok.