» PZIP przedstawił Komisji Europejskiej swoje stanowisko ws. projektu nowej Dyrektywy CCD

30 czerwca 2021 r. Komisja Europejska przyjęła projekt nowej Dyrektywy CCD. Wraz publikacją treści i uzasadnienia nowych przepisów Komisja Europejska zainicjowała konsultacje publiczne, które zakończyły się w dniu 2 września 2021 r. PZIP wziął udział w konsultacjach, przedstawiając obszerne stanowisko, wypracowane w toku konsultacji ze swoimi Członkami.

Obowiązująca obecnie Dyrektywa CCD ma już ponad 12 lat i w wielu aspektach przypomina raczej przepisy właściwe książkom i budkom telefonicznym, aniżeli smartfonom i nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym. Rewolucja cyfrowa stała się jednym z czynników motywujących do rewizji Dyrektywy CCD, która trwa już kilka lat.

Pierwotnie, nowa Dyrektywa CCD miała zostać opracowana w ubiegłym roku, jednak z uwagi na pandemię, prace nad nowymi przepisami, regulującymi funkcjonowania rynku kredytów konsumenckich w Unii Europejskiej zmieniły priorytet, choć z pewnością o nich nie zapomniano.

Trwająca pandemia zwróciła uwagę regulatora na wiele aspektów, które przed jej wybuchem nie były identyfikowane jako problemy czy zagrożenia. Odłożenie w czasie przyjęcia nowej Dyrektywy CCD było również dobrą okazją do przeprowadzenia dodatkowych konsultacji i badań rynku kredytów konsumenckich, w których PZIP oczywiście brał udział.

Finalnie, 30 czerwca 2021 r. Komisja Europejska przyjęła projekt nowej Dyrektywy CCD, który zawiera szereg nowych – i nie zawsze w pełni zrozumiałych, z punktu widzenia praktyki rynkowej – rozwiązań. Mowa tu przykładowo o pożyczkach udzielanych przez platformy finansowania społecznościowego, rozszerzonych – acz i tak archaicznych – wymogach oceny zdolności kredytowej, nowych wymogach kompetencyjnych dla kredytodawców, czy też potencjalnie dyskryminujących rozwiązaniach w zakresie ograniczania kosztów.

13 lipca 2021 r. Didier Reynders – Komisarz do spraw Sprawiedliwości przedstawił w Parlamencie Europejskim projekt nowej Dyrektywy CCD, która mimo, iż była długo wyczekiwana – spotkała się z dość chłodnym przyjęciem. Wśród europosłów, którzy zabierali głos w toku dyskusji, dominował pogląd o konieczności wprowadzenia szeregu zmian i poprawek w omawianym dokumencie.

Przyjęcie przez Komisję Europejską projektu nowej Dyrektywy CCD zbiegło się również w czasie z zainicjowaniem konsultacji publicznych w tej sprawie, które trwały do 2 września 2021 r. Polski Związek Instytucji Pożyczkowych przedstawił Komisji Europejskiej obszerne stanowisko, które zostało wypracowane w toku konsultacji wewnętrznych z Członkami Związku.

Zachęcamy Państwa do pobrania oraz zapoznania się ze stanowiskiem PZIP ws. nowej Dyrektywy CCD (w języku polskim oraz angielskim), które możecie Państwo pobrać poniżej.

W razie dodatkowych pytań o rozwiązania zawarte w projekcie nowej Dyrektywy CCD lub opinie i propozycje, zawarte w przedmiotowym stanowisku PZIP - zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z mec. Pawłem Grabowskim (e-mail: pawel.grabowski@pzip.pl).