» Stanowisko PZIP wobec projektu ustawy o działalności lombardowej
/Związek, jako organizacja pracodawców, stale monitoruje procesy legislacyjne i aktywnie bierze w nich udział w ramach swoich kompetencji statutowych. Rynek pożyczkowy, regulowany przez ustawę o kredycie konsumenckim od dawna wymagał doregulowania w zakresie pożyczkowej działalności lombardowej, stąd Związek z uznaniem przyjął informacje o rozpoczęciu prac nad rządowym projektem w tej materii.
Dlatego Polski Związek Instytucji Pożyczkowych po konsultacjach z Członkami przygotował i przedstawił w ramach procedury konsultacji publicznych Rządowego Projektu ustawy o działalności lombardowej swoje stanowisko. Związek przede wszystkim wyraził sprzeciw wobec dualizmu prawnego i zaproponował, aby działalność prowadzona przez lombardy została włączona pod rygor przepisów już istniejącej ustawy o kredycie konsumenckim. W uwagach szczegółowych, odnoszących się do wybranych, projektowanych przepisów, Związek zwrócił m.in. uwagę na liczne luki i furtki, które uczynią omawiane przepisy „prawem martwym”, jak również na bezzasadne różnicowanie sytuacji klientów lombardów w kontekście terminu na odstąpienie od umowy lub limitu kosztów pozaodsetkowych. Zdumienie wzbudziła również propozycja ograniczeń nakładanych na członków rodzin osób prowadzących działalność lombardową, a to z uwagi na fakt, że prawo do prowadzenia działalności lombardowej ma być zastrzeżone dla wybranych spółek kapitałowych.
Omawiany projekt ustawy jest obecnie na etapie prac rządowych. Zgodnie z harmonogramem prac Rady Ministrów, projekt ten ma być przyjęty w IV kwartale br., zatem można się spodziewać skorygowania zaproponowanych pierwotnie przepisów, m.in. w związku z licznymi zastrzeżeniami o charakterze merytorycznym. Pełne stanowisko Związku do pobrania na stronie organizacji lub po publikacji w Rządowym Centrum Legislacyjnym.