» Debata WEI ws. tzw. ustawy lombardowej i przyszłości rynku finansowego

20 października w Warsaw Enterprise Institute odbyła się debata na temat ustawy lombardowej i przyszłości rynku finansowego. Uczestnikiem dyskusji był Paweł Grabowski - Pełnomocnik Zarządu PZIP.

Debata WEI dotyczyła ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 r. o konsumenckiej pożyczce lombardowej oraz potencjalnych skutków przyjętej przez Parlament regulacji, która wchodzi w życie z dniem 7 stycznia 2023 r. Oprócz Pełnomocnika Zarządu PZIP Pawła Grabowskiego w dyskusji wzięli udział Szymon Witkowski - Dyrektor Forum Pracy ZPP, Agnieszka Wachnicka - Wiceprezes Zarządu Związku Banków Polskich oraz Mikołaj Wójcik - Członek Zarządu Heal Pro Sp. z o.o..

W swojej wypowiedzi Paweł Grabowski wyraził opinię, że koncepcja uregulowania rynku lombardowego w Polsce jest zasadna. Przez brak regulacji straty mogłyby ponieść podmioty ściśle uregulowane - takie jak banki czy instytucje pożyczkowe - które byłyby narażone przede wszystkim na ryzyka wizerunkowe, związane z działalnością podmiotów w sferze całkowicie nieuregulowanej.

Pełnomocnik Zarządu PZIP zwrócił również uwagę na zbyt nisko ustalony limit kosztów kredytu, który w rezultacie może prowadzić do szukania przez klientów finansowania poza regulowaną strefą, gdzie jest dużo drożej i mniej bezpiecznie.

Uczestnicy debaty zgodzili się, że tzw. ustawa lombardowa jest potrzebna, jednak wprowadza się ją zbyt późno, ponieważ okres najbardziej dynamicznego wypychania konsumentów poza rynek regulowany miał miejsce podczas pandemii oraz po przyjęciu tzw. ustawy antylichwiarskiej. Ponadto, negatywnie oceniono rozwiązania zawarte w tzw. ustawie lombardowej, przede wszystkim jako zbyt restrykcyjne i mogące przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.

Debatę można obejrzeć w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=iX8_QE1g98o