» Szkolenie online: Ochrona sygnalistów – nowe obowiązki pracodawców | 05.09.2024 |
/Polski Związek Instytucji Pożyczkowych oraz Fundacja Lendtech zapraszają na szkolenie online „Ochrona sygnalistów – nowe obowiązki pracodawców”. Od 25 września br. obowiązują przepisy ustawy o ochronie sygnalistów ( Dz.U. z 24.06.2024r. poz.928). Nakłada ona na podmioty prawne szereg obowiązków.
O czym jest szkolenie?
Od 25 września br. obowiązują przepisy ustawy o ochronie sygnalistów ( Dz.U. z 24.06.2024r. poz.928). Nakłada ona na podmioty prawne szereg obowiązków, które będą dotyczyły:
wszystkich pracodawców na których rzecz – według stanu na dzień 1.01 i 31.07 danego roku – pracę zarobkową wykonuje powyżej 50 osób,
wszystkich pracodawców bez wymaganego progu zatrudnienia tzw. podmioty obowiązane – prowadzących działalność w zakresie: – usług, produktów i rynków finansowych oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (ustawa AML), – bezpieczeństwa transportu i ochrony środowiska. (przepisy wskazane w art.1. ustawy AML, w Dyrektywie UE 2019/1937- załącznik część II B art.2 ust.1 lit. a oraz w ustawie o ochronie sygnalistów- art. 23 ust.3)
Szkolenie skupia się na praktycznych aspektach związanych z budowaniem i wdrażaniem systemu whistleblowing w organizacji: planowaniu pracy, właściwym doborze wewnętrznych kanałów zgłoszeń, wskazówek od czego rozpocząć wdrażanie systemu i na jakie pułapki uważać.
Szkolenie przeznaczone jest dla podmiotów, które dopiero zaczynają prace nad wdrożeniem omawianych przepisów, jak i dla tych w których już funkcjonujące systemy zgłaszania naruszeń wymagają dostosowania do nowej ustawy o ochronie sygnalistów.
Termin: 5.09.2024
Godzina: 10.00
Czas trwania szkolenia: 2 godziny
Szkolenie poprowadzi Pani Teresa Grabowska, ekspert DZ Doradztwo i Zarządzanie
PROGRAM
Kto ma ustawowy obowiązek wprowadzenia przepisów o ochronie sygnalistów? – obowiązujący stan prawny, podmioty obowiązane,
Kim jest sygnalista? Przykłady,
Katalog zgłaszanych naruszeń,
Ochrona sygnalisty – zakaz działań odwetowych,
Niezbędna dokumentacja – co musi, a co może zawierać?
Przyjmowanie i weryfikacja zgłoszeń oraz podejmowanie działań następczych,
Bezpieczne wewnętrzne kanały zgłoszeniowe – zalety, wady,
Ochrona sygnalisty z perspektywy przepisów RODO,
Odpowiedzialność pracodawcy – kary za brak wdrożenia przepisów,
Praktyczny przykład wdrożenia przepisów w organizacji.
Szkolenie jest skierowane do:
Członków zarządu,
Compliance oficerów,
Osób kierujących komórkami audytu i zarządzania ryzykiem,
Specjalistów ds. HR,
Osób, które w organizacji zajmują się lub będą się zajmować przyjmowaniem i rozpatrywaniem zgłoszeń o naruszeniach,
Wszystkich zainteresowanych tym tematem np. pracowników jako potencjalnych sygnalistów.