Nigeryjski przekręt pożyczkowy

Nigeryjski przekręt pożyczkowy

W internecie pojawił się nowy rodzaj tzw. „nigeryjskiego przekrętu”. Ofiary otrzymują e-maile z ofertami bardzo korzystnych pożyczek, a rzekomo jedynym warunkiem uruchomienia środków, jest wpłata pierwszej raty na zagraniczne konto, najczęściej w nigeryjskim banku. Po otrzymaniu pieniędzy afrykański bankier znika, a poszkodowany nie ma szans na ich odzyskanie.

Rosnąca popularność pożyczek internetowych została dostrzeżona przez zagranicznych oszustów. W treści maili, które otrzymują konsumenci można przeczytać, że adresat wiadomości jest szczęśliwcem, któremu została przyznana bardzo atrakcyjna pożyczka. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest jednak dokonanie spłaty pierwszej raty z góry, w wysokości od stu do nawet kilkuset złotych, na rachunek bankowy w którymś z afrykańskich krajów.

– To jawne oszustwo – komentuje Jarosław Ryba, prezes ZFP. – Nie należy nawet odpowiadać na tego typu maile, ani w żadnym przypadku podawać swoich danych osobowych lub skanów dokumentów. Zdobyte w ten sposób informacje, mogą posłużyć do dalszych przestępstw. Aby biorąc kredyt lub pożyczkę mieć gwarancję bezpieczeństwa należy korzystać z oferty banków, SKOK-ów i renomowanych firm pożyczkowych – dodaje Jarosław Ryba.

Oszustwo nigeryjskie znane także, jako afrykański szwindel to proceder przestępczy mający na celu wyłudzenie pieniędzy. Najczęściej zapoczątkowany jest kontaktem za pomocą poczty elektronicznej. Polega na wciągnięciu ofiary w grę psychologiczną, a fabuła oparta jest zwykle na fikcyjnym, zagranicznym transferze dużej kwoty pieniędzy, lub próbie skłonienia ofiary do przesłania sprzedawanego towaru z aukcji internetowej na podstawie sfałszowanego potwierdzenia przelewu.

Od niedawna coraz powszechniejsze stają się próby wyłudzenia oparte na ofertach fikcyjnych pożyczek. Wszelkie żądania spłaty pożyczki, zgłoszone przed zawarciem umowy, jak również pobieranie wysokich, bezzwrotnych opłat wstępnych, które nie gwarantują otrzymania pożyczki traktujemy jako czyny niedozwolonej konkurencji i informujemy o nich stosowne organy.

Przed zawarciem umowy pożyczki konieczne jest m.in. zapoznanie się z jej treścią oraz weryfikacja firmy pożyczkowej – to podstawowe zasady bezpiecznego pożyczania promowane przez Związek Firm Pożyczkowych. Polskie prawo gwarantuje konsumentom szeroką ochronę, jednak to klient decyduje, czy będzie świadomie z niej korzystał.