Zakaz handlu w niedzielę zmniejszył zainteresowanie pożyczkami przez Internet

Od 1 marca 2018 roku mieliśmy już 10 niedziel z ograniczeniami w handlu.    Z danych uzyskanych przez Polski Związek Instytucji Pożyczkowych wynika, że ma to ujemny wpływ na sprzedaż kredytów i pożyczek w sektorze digital lending (wnioskowanych i udzielanych w całości przez internet). Spadek zapytań o kredyt tego dnia, względem niedziel handlowych, wynosi 15 proc.

Ograniczenie handlu w niedzielę ma wpływ na wiele sektorów gospodarki, w tym na sektor pozabankowego kredytu konsumenckiego. Już po pierwszym kwartale obowiązywania zmian, zauważono, że pojawiają się wyraźne różnice pomiędzy liczbą wniosków o kredyt przesyłanych do instytucji pożyczkowych w niedziele handlowe i niehandlowe – wynika z branżowej bazy informacji pożyczkowej Credit-Check. 


Firmy pożyczkowe objęte nową regulacją – AML IV

Już 13 lipca 2018 roku w życie wchodzi nowa Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu, która implementuje do prawa polskiego zapisy IV Dyrektywy AML. Nowe prawo nakłada obowiązki także na instytucje pożyczkowe.

Podstawowym celem ustawy jest zwiększenie ochrony rynku finansowego przed działalnością przestępczą. Główne zadania podmiotów znajdujących się pod reżimem AML dotyczą wypełniania obowiązków informacyjnych wobec instytucji publicznych nadzorujących i kontrolujących rynek. Podmioty zobowiązane, wśród nich m.in. banki, ubezpieczyciele i instytucje pożyczkowe, muszą spełnić szereg wymogów związanych z weryfikacją swoich klientów i źródła pochodzenia kapitału. 


Padłeś ofiarą kradzieży tożsamości? Podpowiadamy co powinieneś zrobić krok po kroku

Ofiary kradzieży tożsamości zwykle dowiadują się o zaciągniętych na ich dane kredytach po wielu miesiącach od zdarzenia. Konsumenci to nie jedyni poszkodowani. Ostatecznie koszty kradzieży ponosi zwykle instytucja pożyczkowa. Firmy to wiedzą, dlatego rozwijają systemy antyfraudowe, które mają ustrzec zarówno klientów, jak i pożyczkodawców przed tego rodzaju zdarzeniami. Co należy zrobić, by nie pomagać oszustom oraz jakie podjąć działania, gdy jednak padliśmy ofiarą kradzieży tożsamości?


Przewodnik po RODO dla MŚP

W związku ze zmianą przepisów o ochronie danych osobowych, która wejdzie w życie 25 maja br., Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało dla małych i średnich przedsiębiorców przewodnik. Zdaniem PZIP to najlepsze jak do tej pory opracowanie dotyczące RODO. Jego autorem jest dr Paweł Litwiński, ekspert w tej dziedzinie. Z publikacji przedsiębiorcy dowiedzą się m. in.: 

  • jakie obowiązki będą musieli realizować, 
  • co zmieni się w sposobie ochrony danych osobowych,
  • jak przygotowac firmę do stosowania nowych przepisów.

Zachęcamy do zapoznania się z całym opracowaniem, które dostepne jest na stronie internetowej Ministerstwa.