» PZIP partnerem 365 Timing Economic Congress

Debata zdjęcie.JPG

Duża liczba nowych obszarów ryzyka, rosnąca niepewność na rynkach, obawy związane z regulacją, czynniki wpływające na zmiany społeczne i działalność przedsiębiorstw – wszystkie one dzieją się w określonym miejscu i czasie. O ile jesteśmy wstanie określić geograficzne ramy występowania pewnych zjawisk ekonomicznych, to bardzo często w swoich analizach pomijamy kwestie „timingu”. Źle zainwestowane środki można odrobić, ale utraconego czasu nigdy nie da się odzyskać. Program Timing Economic Congress skupił się na tym zagadnieniu.

 Jednym z kluczowych punktów programu Timing Economic Congress była debata: „Finansowanie przedsiębiorstw przez pryzmat czasu”. W dyskusji udział wzięli: prof. Bogusław Półtorak (UE we Wrocławiu), prof. Małgorzata Zaleska (SGH), Małgorzata Rusewicz (IGTE), Ewa Małszko (PFR), mec. Krzysztof Różko (Krzysztof Różko i Wspólnicy) oraz Jarosław Ryba (PZIP). Moderatorem debaty był Łukasz Piechowiak (PZIP).

Debata zdjęcie 5.JPG

 - Instytucje pożyczkowe pełnią ważną rolę w finansowaniu się nie tylko konsumentów, ale także przedsiębiorców, gdyż ok. 10% klientów firm pożyczkowych stanowią właśnie przedsiębiorcy. Często korzystają oni z usług instytucji pożyczkowych jako konsumenci ponieważ wówczas mają większą ochronę niż gdyby starali się o pożyczkę jako przedsiębiorcy. Zwykle tego rodzaju finansowanie ma charakter płynnościowy i operacyjny. Innymi słowy, firmy pożyczkowe niejako zasypują pewne luki na rynku finansowym, w ten sposób przyczyniając się do rozwoju gospodarczego – stwierdził Jarosław Ryba, prezes Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych.

 Czym uwarunkowana jest dostępność kapitału dla polskich firm i jak finansować rozwój i inwestycje długoterminowe? Z tymi pytaniami musieli zmierzyć się paneliści. Zapraszamy do obejrzenia relacji video z debaty.

Kolejna sesja panelowa z udziałem PZIP dotyczyła Ekonomii Przyszłości. Wśród panelistów znalazł się prof. Bogusław Fiedor (UE we Wrocławiu), Tomasz Szpikowski (prezes zarządu Bergmann Engineering), prof. Andrzej Graczyk (UE we Wrocławiu), prof. Bożena Ryszawska (Green Team UE we Wrocławiu), dr Tomasz Bober (UE w Krakowie), Jarosław Ryba (PZIP) oraz Katarzyna Sokalska (CFO Hicron). Moderatorem debaty byli Katarzyna Kaczorowska i dr Marcin Brol.

 W jaki sposób postęp techniczny zmienia gospodarkę, rynki, społeczeństwa i warunki pracy? Czy grozi nam kryzys gospodarczy?

 Zdaniem rozmówców przedsiębiorstwa muszą myśleć perspektywicznie i inwestować w nowe technologie. Zdaniem rozmówców receptą na kryzys jest w dużej mierze rozproszenie gospodarki, rozsądna regulacja i dbałość o wrażliwość społeczną, w tym położenie nacisku na ochronę środowiska. Nowoczesne technologie, zaawansowana analiza danych oraz optymalizacja w zarządzaniu zasobami w czasie to kluczowe wyzwania przed jakimi stają przedsiębiorcy. Zapraszamy do obejrzenia debaty.