» Wyjazdy sylwestrowe - jak finansują je Polacy?

[informacja prasowa partnera] W gorącym okresie noworocznych wyjazdów internetowe biura podróży odnotowują ponad 20-procentowy wzrost sprzedaży wyjazdów. A te wcale nie są najtańsze - w zeszłym roku na tygodniowy wyjazd noworoczny trzeba było przeznaczyć średnio od 1500 do 2000 złotych, nie wliczając w to dodatkowych kosztów takich jak wyżywienie czy udział w imprezie noworocznej. Średnia cena jednego noclegu w kraju to wydatek rzędu 400 zł. Skąd zatem Polacy biorą środki na sfinansowanie sylwestrowych planów? 

Zarobki mają znaczenie 

Sylwestrowe szaleństwa generują ogromne sumy. W 2015 roku wydatki Polaków związane z noworocznymi imprezami wyniosły ponad 10 miliardów złotych! Duże znaczenie mają tutaj zarobki oraz wiek, im więcej zarabiamy i mamy lepszą pozycję społeczną, tym odpowiednio więcej wydamy na organizację noworocznej imprezy czy urlop. Według badań Fundacji Kronenberga najhuczniej Sylwestra obchodzą 30-latkowie, natomiast najmniej (około 100 zł lub mniej) przeznaczają na niego osoby powyżej 60. roku życia. 

Nowy Rok pod palmami 

Polacy coraz chętniej decydują się na sylwestrowy odpoczynek w ciepłych krajach. Badanie Polskiego Programu Jakość Obsługi pokazuje, że ponad 1/3 respondentów właśnie w ten sposób chciałbym powitać Nowy Rok. Na drugim miejscu uplasował się pobyt w spa (14 proc. respondentów). Średni koszt tygodniowego świątecznego pobytu all inclusive na Gran Canarii to koszt rzędu 2300 zł. W Sylwestra nie ma co liczyć na takie ceny, bowiem za taką przyjemność trzeba zapłacić co najmniej 3500 zł za pobyt bez wyżywienia na Malcie. Na rynku pojawiają się też inne rozwiązania, które oferują tzw. Dynamiczne pakietowanie ofertowe. Takie rozwiązanie ma w swojej ofercie na przykład Click&Go. Dużą grupę sylwestrowych urlopowiczów stanowią także narciarze (ok. 15 proc. ogółu). Najchętniej wybierane kierunki to Włochy, Austria, Francja, Czechy, Szwajcaria i Słowacja. Za dzień pobytu na stokach zapłacimy około 250-300 zł. Do tego doliczyć należy koszt wyżywienia, który we własnym zakresie organizuje sobie większość narciarzy. Nierzadko także doliczyć trzeba dodatkowe koszty takie jak opłaty za karnet narciarski.

Sylwester w kraju wcale nie tańszy 

Jak się okazuje, spędzanie Sylwestra w kraju wcale nie jest tańsze. Według licznych badań średnio przeznaczamy na tę imprezę około 750-850 zł. Nawet jeśli zamierzamy powitać Nowy Rok w domu, ogromne koszta generują wydatki na alkohol, jedzenie, fajerwerki oraz drogie kreacje. Niejednokrotnie wydatki te przewyższają nawet sumę przeznaczoną na organizację świąt Bożego Narodzenia. Osoby decydujące się na bal sylwestrowy, w zależności od charakteru i oferty imprezy, muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 250-400 zł. 

Jednym z najdroższych kierunków jeśli chodzi o spędzanie Sylwestra w kraju są polskie góry. Niezależnie od regionu, średni koszt pobytu to około 550 zł. Na dwa tygodnie przed Sylwestrem ceny osiągają horrendalne stawki - za najdroższe opcje, które nie zostały wyprzedane (np. apartamenty) musimy zapłacić około 1000 zł za noc dla dwóch osób. Jest to zazwyczaj koszt samego pobytu, bez wyżywienia i zabawy sylwestrowej, dlatego tego typu wyjazdy najlepiej jest planować nawet na pół roku wstecz.

Jak co roku dostrzegamy rosnący popyt na pożyczki w okresie przedświątecznym i sylwestrowym. Zapytaliśmy naszych Klientów o ich potrzeby w okresie noworocznym. Znacząca większość oczekuje produktu o dłuższym okresie spłaty. Postanowiliśmy przedstawić taką ofertę naszym stałym Klientom. W okresie od 10.12 do 31.12 wprowadzamy pożyczkę z terminem spłaty aż do 45 dni.  Grudzień to czas zwiększonych wydatków, dłuższy okres kredytowania zapewni komfort i pozwoli na spokojne rozpoczęcie nowego roku. Dodatkowo w tym okresie każdy z naszych Klientów, który otrzyma pożyczkę w VIASMS zostanie obdarowany kodem rabatowym o wartości 300 zł do wykorzystania u partnera naszej akcji w firmie Click&Go.”  - dodaje Grzegorz Dziencioł, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w VIASMS.

Sylwester - jak go sfinansować? 

Okres świąteczny i Sylwester to czas wzmożonych wydatków, które mogą poważnie nadszarpnąć nasz domowy budżet. Warto pomyśleć o tym odpowiednio wcześnie i odłożyć nieco pieniędzy, by nie odczuć dotkliwie noworocznego wyjazdu czy imprezy. Niestety, jak pokazują liczne badania, Polacy nie należą do najbardziej oszczędnych narodów. Przeprowadzone jesienią 2017 roku na zlecenie banku BGZ BNP Paribas badanie pokazuje, że tylko nieliczni Polacy odkładają regularnie duże kwoty, tj. 500 zł, 1000 zł lub więcej. Około 50 proc. z nas stara się odkładać miesięcznie minimum 100 zł, ale brak w tym regularności. Nie inwestujemy również w nieruchomości. Jak zatem radzimy sobie z dużymi wydatkami, gdy brak nam oszczędności?

Eksperci zachęcają do rozsądnego podejścia w kwestiach finansów. Warto dwa razy zastanowić się, czy sylwestrowy wyjazd lub droga kreacja są niezbędne w sytuacji, gdy nie mamy dodatkowej gotówki, którą możemy na to przeznaczyć. Jeśli jednak zdecydujemy się na pożyczkę, zadbajmy o to, by zwrócić się o finansową pomoc do zaufanego, sprawdzonego pożyczkodawcy. 

/ materiał partnera