» KNF i Sąd Najwyższy zgłosiły uwagi do projektu tzw. ustawy "antylichwiarskiej"
/W ramach opiniowania tzw. ustawy “antylichwiarskiej” swoje uwagi do projektu przekazały m.in. Komisja Nadzoru Finansowego i Sąd Najwyższy. Część uwag dotyczy kluczowych zapisów projektu.
Komisja Nadzoru Finansowego odniosła się do propozycji wyłączenia części portfela kredytów udzielanych przez banki spod Rekomendacji T. Głównym wątkiem jest wspomniana w stanowisku konieczność ochrony stabilności systemu bankowego. Bezpośrednio odniesiono się również do obecnych w uzasadnieniu do projektu porównań do rynków zagranicznych, a zwłaszcza rozwiązań wprowadzonych na Słowacji. “(…) KNF ocenia negatywnie nadmierną penalizację rynku pożyczek” - napisano w dokumencie, odnosząc się do ryzyka przeniesienia działalności pożyczkowej do szarej strefy. Zauważono też, że 14-dniowe vacatio legis jest zdecydowanie zbyt krótkie, by firmy zdążyły dostosować się do nowych przepisów.
Również Sąd Najwyższy zgłosił szereg uwag, z których warto wymienić m.in. brak uzasadnienia dla wyłączenia z części wprowadzanych przepisów banków i SKOK-ów
W toku uzgodnień swoje uwagi zgłosiło również Ministerstwo Finansów, a w formie konsultacji publicznych Polski Związek Instytucji Pożyczkowych.
Więcej informacji o stanowisku PZIP można znaleźć tutaj.
Wszystkie uwagi, opinie i stanowiska opublikowane dotychczas przez Ministerstwo Sprawiedliwości można znaleźć na stronach Rządowego Centrum Legislacji.