» Stanowisko PZIP wobec projektu ustawy o przeciwdziałaniu kradzieży tożsamości
/W grudniu ubiegłego roku przedstawiono projekt przepisów, mających na celu ochronę przed wyłudzeniami, dokonywanymi przy użyciu skradzionej tożsamości. Jednym z rozwiązań, stanowiących inspirację projektowanych przepisów, jest system Bezpieczny PESEL. W ubiegłym tygodniu zakończyła się pierwsza runda konsultacji publicznych w tej sprawie.
Zjawisko kradzieży tożsamości jest problemem nie tylko dla konsumentów, lecz również dla kredytodawców. Aby przeciwdziałać wyłudzeniom kredytów konsumenckich, dzięki współpracy CRIF Sp. z o.o. z PZIP w roku 2017 powstał serwis www.bezpiecznypesel.pl, którego jednym z założeń była ochrona numeru PESEL przed kradzieżą tożsamości i wyłudzeniami kredytów.
Dzięki funkcjonowaniu systemu Bezpieczny PESEL udało się zapobiec wyłudzeniom na kwotę ponad 50 milionów złotych, zapobiegając tym samym wielu nieszczęściom. Pozytywne skutki funkcjonowania tego systemu zostały dostrzeżone przez Ministra Cyfryzacji (pozostającego obecnie w strukturze KPRM), który zaproponował regulację, w której weryfikacja ewentualnego zastrzeżenia numeru PESEL będzie obligatoryjna, m.in. dla instytucji pożyczkowych.
Polski Związek Instytucji Pożyczkowych, odpowiadając na zaproszenie do udziału w konsultacjach publicznych, przekazał stanowisko, w którym skupił się na dwóch - najważniejszych z punktu widzenia instytucji pożyczkowych - postulatach. Po pierwsze, państwowy system ochrony przed kradzieżą tożsamości powinien być bezpłatny - zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorców. Po drugie, rozwiązania technicznie, na podstawie których będzie działać ten system, powinny umożliwiać nie tylko łatwe zastrzeganie numeru PESEL, ale również weryfikację bazy PESEL w sposób automatyczny, przy wykorzystaniu API.
⁃ System Bezpieczny PESEL odniósł sukces, ponieważ m.in. był i jest bezpłatny oraz łatwy w obsłudze. Zastrzeżenie numeru PESEL trwa chwilę, a jego weryfikacja przez kredytodawcę jest dokonywana automatycznie. I właśnie w taki sposób powinien funkcjonować system państwowy, skoro podjęto decyzję o jego utworzeniu. W projekcie brakuje zapisów o bezpłatności, jak również nie określono jeszcze rozwiązań technicznych, na których będzie bazował ten system, jednak mam nadzieję na rozsądną regulację tych kwestii - podsumował mec. Paweł Grabowski, pełnomocnik Zarządu PZIP.