» Stanowisko PZIP wobec projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym oraz niektórych innych ustaw
/Polski Związek Instytucji Pożyczkowych, na zaproszenie Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wziął udział w publicznych konsultacjach projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym oraz niektórych innych ustaw (druk nr UC139).
Projektowane zmiany są implementacją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1828 z dnia 25 listopada 2020 r. w sprawie powództw przedstawicielskich wytaczanych w celu ochrony zbiorowych interesów konsumentów i uchylającej dyrektywę 2009/22/WE. Deklarowanym celem projektowanych zmian jest unowocześnienie i wzmocnienie mechanizmów ochrony zbiorowych interesów konsumentów.
Jednym z narzędzi, mających na celu wzmocnienie mechanizmów ochrony zbiorowych interesów konsumentów jest wprowadzenie tzw. powództw przedstawicielskich, a tj. powództw, które mogą być wytaczane przez określone organizacje konsumenckie przeciwko przedsiębiorcom, wobec których organizacje te stwierdziły naruszenie zbiorowych interesów konsumentów.
PZIP w swoim krytycznym stanowisku zwrócił uwagę na możliwość wykorzystywania projektowanych przepisów przez nieetycznych przedsiębiorców do nieuczciwej walki z konkurencją. Problem ten został bowiem podkreślony w treści samej dyrektywy, jak również w uzasadnieniu i ORS planowanej regulacji.
Związek zaproponował ponowne określenie katalogu źródeł finansowania organizacji konsumenckich, uprawnionych do występowania z tzw. powództwami przedstawicielskimi, jak również postuluje złagodzenie projektowanych sankcji, zawartych w omawianej regulacji.
- Wiele już w swoim życiu widziałem, jednak nie spotkałem się jeszcze z dyrektywą, z której treści wynika wprost, że przepisy w niej zawarte mogą być wykorzystywane w nieetycznej walce w konkurencją. Prawo unijne musi być implementowane w państwach członkowskich, dlatego przed polskim regulatorem spore wyzwanie. Mam nadzieję, że postulaty Związku zostaną uwzględnione, gdyż zmierzają one do lepszego zabezpieczenia uczciwych przedsiębiorców - podsumował mec. Paweł Grabowski, pełnomocnik Zarządu PZIP.