„Dekalog Świadomego Pożyczania” od stycznia w księgarniach

„Dekalog Świadomego Pożyczania” to nowa książka adresowana do klientów banków i firm pożyczkowych. Poradnik przygotowany przez eksperta rynku finansowego Rafała Tomkowicza, w praktyczny sposób tłumaczy, jak zarządzać domowym budżetem i rozsądnie korzystać z kredytu konsumenckiego.

Ostatnie badanie Millward Brown przeprowadzone na zlecenie Biura Informacji Kredytowej oraz Fundacji Kronenberga pokazuje, że aż 39 proc. Polaków określa stan swojej wiedzy z zakresu tematyki finansowej jako słaby, a 43 proc. jako średni. Dane szczegółowe są jeszcze bardziej niepokojące. O ile 62 proc. badanych deklaruje znajomość pojęcia zdolności kredytowej, a co drugi twierdzi, że wie, czym jest wiarygodność finansowa, to problemy zaczynają przy definiowaniu upadłości konsumenckiej, scoringu, RRSO czy historii kredytowej. Tych pojęć poprawnie nie rozumie zdecydowana większość ankietowanych.

- Niski stan wiedzy o mechanizmach działania tak prostych produktów finansowych jak konto bankowe czy lokata, bezpośrednio wiąże się z tym, że już na etapie umowy mamy problemy ze zrozumieniem, na co tak naprawdę się godzimy. Winne są przede wszystkim bardzo złożone i zagmatwane zapisy, które zniechęcają do czytania. Nie dziwi zatem, że przy bardziej skomplikowanych produktach, takich jak kredyt hipoteczny, czy nawet pożyczka gotówkowa, często w ciemno składamy podpis na dokumencie – zauważa Rafał Tomkowicz, autor „Dekalogu”.

Dlatego powstała publikacja „Dekalog Świadomego Pożyczania, czyli rola kredytu w życiu człowieka”. Książka jest skondensowanym poradnikiem tłumaczącym, jak rozsądnie zaciągać kredyty i w terminie je spłacać. Autor zwrócił uwagę na najważniejsze zagadnienia związane z zaciąganiem zobowiązań finansowych, opierając się na doświadczeniach zawodowych i prywatnych. „Dekalog” napisany jest językiem przystępnym, wyjaśnia podstawy zagadnień rynku finansowego i tłumaczy zasady jakimi się rządzi.

Jednym z patronów publikacji jest Związek Firm Pożyczkowych. – Dostrzegamy potrzebę wsparcia prokonsumenckich inicjatyw, dlatego zdecydowaliśmy się na objęcie patronatem „Dekalogu Świadomego Pożyczania”. Chcemy, aby powszechne, mylne wyobrażenia o rynku kredytowym, zastępowane były przez merytoryczną wiedzę, a do tego przyczynia się ta świetna książka. To ważna publikacja zwłaszcza w kontekście problemów frankowiczów, osób poszkodowanych przez nierzetelne firmy pożyczkowe, trwającego zamieszania w sektorze SKOK i nadchodzących zmian w prawie bankowym – mówi Jarosław Ryba, prezes Związku Firm Pożyczkowych. „Dekalog Świadomego Pożyczania” dostępny jest w księgarniach od stycznia.