Kreditech pozyskał kolejne 11 mln USD

Kreditech, niemiecki startup z sektora fintech, zarządzający w Polsce kilkoma markami pożyczkowymi, m.in.: Kredito24 i MonedoNow pozyskał 11 mln USD w kolejnej rundzie emisji akcji serii C. Papiery objął International Finance Corporation, członek grupy Banku Światowego, koncentrujący się na rozwoju gospodarczym w krajach rozwijających się poprzez finansowanie przedsiębiorstw prywatnych, które mogą taki progres pobudzić. Podniesiony przez Kreditech kapitał wynosi obecnie 103 mln USD. We wrześniu 2015 holding pozyskał  92 mln USD. Ofertę prowadził nowojorski JC Flowers & Co. LLC.

Nowy Kapitał wesprze ekspansję Kreditechu na rynkach wschodzących. Zdaniem Rene Griemensa, CFO Kreditechu są to obszary wykluczenia finansowego i braku dostępu do kredytów. Uważa On, że może tu pomóc technologia, dająca możliwość uzyskania nowych, lepszych i przejrzystych sposobów udzielania pożyczek dla klientów spoza obszaru bankowego. Współzałożyciel spółki, Alexander Graubner - Müller zwraca także uwagę na aspekt czysto społeczny.

- Większość z naszych klientów nie jest w stanie uzyskać kredytu w tradycyjnych bankach. Banki stosują własne, często bardzo subiektywne oceny zdolnościkredytowej. Dzięki naszej technologii możemy szybko i obiektywnie ocenić klientai zaoferować kredyt na sprawiedliwych i przejrzystych warunkach - podkreśla Alexander Graubner - Müller. 

Nowe środki zostaną przeznaczone na dalszy rozwój i rozbudowę portfela produktowego firmy,
w tym jeden z najnowszych jej produktów: Monedo Now. Platforma, niedawno uruchomiona również w Polsce,  zapewnia łatwą dostępność i szybkość udzielenia pożyczki wraz z zestawem produktów ułatwiających jej wykorzystanie, jak cyfrowy portfel i konto, na którym pieniądze mogą być przechowywane. Podobnie jak w przypadku innych marek Kreditechu, Monedo Now ocenia zdolność kredytową nie za pomocą tradycyjnych metod kontroli kredytowej, ale poprzez indywidualny scoring online - zautomatyzowany proces w połączeniu z samodoskonalącymi się algorytmami.

Wiodącymi inwestorem Kreditechu wciąż są Peter Thiel i Amadeus Capital Partners, a także inni dotychczasowi akcjonariusze jak: Värde Partners, HPE Growth Capital i Blumberg Capital. Wycena firmy po emisji pozostaje taka sama i wynosi pomiędzy 279 a 335 mln dolarów. Ubiegłoroczne przychody wyniosły 41,3 mln euro, co stanowi wzrost o 100 proc. w porównaniu do roku 2014.