Co trzeci rodzic rozważa zaciągnięcie pożyczki na wyprawkę szkolną

Jak sfinansować zakup przyborów niezbędnych do szkoły?

Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Niebawem tysiące uczniów czeka powrót do szkolnych ławek, a niektórzy przekroczą bramy szkoły po raz pierwszy. Wrzesień to miesiąc, w którym rodziców czekają spore wydatki. Półki sklepowe uginają się od tornistrów, piórników i przyborów plastycznych.  Ponad 55 proc. rodziców uważa, że wydatki na wyprawkę szkolną mogą zachwiać domowym budżetem[1]. Jak w takim razie sfinansować dziecku wyprawkę i nie zrujnować domowych finansów?

[1] Dane pozyczkaportal.pl i Aasa Polska

„Kiedy potrzebujemy dodatkowego zastrzyku gotówki, warto zastanowić się nad szybką pożyczką pozabankową. Pamiętajmy jednak, aby zawsze odpowiedzialnie gospodarować swoimi finansami i wnioskować o pożyczkę dopiero po dokładnym przeanalizowaniu naszej sytuacji finansowej. W wybraniu najkorzystniejszej oferty pomogą nam specjalistyczne porównywarki pożyczek. Na tego typu stronach zamieszczone są także porady ekspertów, rankingi produktów finansowych i firm. Jednym z największych wyzwań, przed jakimi stoi obecnie branża FinTech w Polsce, jest edukacja finansowa klientów. Spłacalność zobowiązań z roku na rok jest coraz lepsza i w niektórych przypadkach sięga nawet 80 proc., jednak firmy pożyczkowe wciąż czeka dużo pracy” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl

Z badań wynika, że w 2016 roku średni koszt wyprawki wyniesie od 300 do 500 zł.  W cenę wyprawki nie są wliczone podręczniki, które w większości finansuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Najdroższy jest plecak, jego ceny wahają się do 29 zł do blisko 500 zł. Znaczącym wydatkiem są także buty, strój na WF oraz przybory plastyczne[2].

„W ostatnich latach możemy zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania pożyczkami pozabankowymi wśród Polaków. Złożyło się na to kilka czynników, przede wszystkim olbrzymi postęp w zakresie profesjonalizacji usług świadczonych przez podmioty FinTech. Wykorzystywanie nowych technologii i innowacje to akt wyjścia naprzeciw oczekiwaniom klientów. Pożyczkę możemy zaciągnąć nie wychodząc z domu, cały proces przebiega zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa. Weryfikację zdolności kredytowej zoptymalizowano natomiast dzięki nowoczesnym narzędziom do scoringu” – dodaje Patrycja Gołębicka, Sales Director Aasa Polska.

Blisko 18 proc. rodziców wyprawkę szkolną skompletowało już w lipcu, z kolei 39 proc. planuje zrobić to pod koniec sierpnia[3]. Po wakacjach budżet wielu rodzin i tak jest już bardzo nadszarpnięty przez wyjazdy – czas zakupu przyborów szkolnych jest więc prawdziwym finansowym wyzwaniem.

Eksperci szacują, że już ponad 3 miliony Polaków skorzystało z pożyczek online. Branża FinTech w ostatnich latach rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Na znaczeniu zyskują przede wszystkim firmy oferujące chwilówki i pożyczki online, możliwe do spłacenia w indywidualnie dopasowanym terminie. Konsumenci nie boją się szybkich pożyczek – coraz częściej stają się one pomocą w  kryzysowych sytuacjach. Zmiany zaszły nie tylko w podejściu konsumentów do szybkich pożyczek, ale także w technologii, który jest wykorzystywana do ich udzielania. Firmy reklamujące się za pomocą ulotek czy słupów to obecnie przeszłość. Coraz więcej podmiotów z rynku FinTech wykorzystuje zaawansowane narzędzia i algorytmy do indywidualnego scoringu. Na porządku dziennym są także media społecznościowe, aplikacje mobilne, SMS-y czy narzędzia Big Data. Według szacunków ekspertów, do 2020 roku co 3 Polak będzie korzystał z rozwiązań oferowanych przez podmioty fintechowe.

 

 

[1] Dane pozyczkaportal.pl i Aasa Polska

[2] SW Research

[3] Badanie przeprowadzone na zlecenie Grupy Okazje