» Jak chronić swoje dane osobowe w czasie wakacji i nie tylko

Już 25 maja do stosowania wejdą nowe przepisy unijnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych - RODO, dzięki nim konsumenci zyskają szereg dodatkowych praw, które zwiększą ochronę ich danych. Pomimo nowych zabezpieczeń nic nie zastąpi rozwagi, szczególnie podczas wakacji, kiedy często narażeni jesteśmy na przekazywanie swoich danych niezweryfikowanym podmiotom.

VIA_OCHRONA_DANYCH_OSOBOWYCH (2)-1.jpg

Przed wakacjami koniecznie zapoznaj się z infografiką, która zwraca uwagę na oczywiste, choć często bagatelizowane sytuacje, podczas których nieświadomie dane osobowe narażane są na kradzież.

Na co zwrócić  szczególną uwagę podczas letniego wyjazdu?

Po pierwsze i najważniejsze - nie masz obowiązku przekazywania kopii oraz skanów swoich dokumentów pracownikom stacjonarnych lub internetowych biur podróży, a także pracownikom wypożyczalni sprzętów sportowych lub samochodów. Pamiętaj także, aby podczas wakacji korzystać jedynie z zabezpieczonych sieci internetowych oraz unikać logowania się do banku, a wypłacając pieniądze z bankomatu zawsze zakrywać klawiaturę podczas wpisywania kodu PIN.  Ostatnia z istotnych porad dotyczy publikowania zdjęć, które warto odłożyć na czas po powrocie z wyjazdu, aby uchronić mieszkanie przed potencjalnym włamaniem. Nie można również zapomnieć, że daną osobową jest również wizerunek, przed wrzuceniem zdjęć z innymi osobami do social mediów warto zadbać o ich zgodę na publikację.

Czym grozi utrata danych osobowych?

Jeżeli oddamy swoje poufne dane osobowe w niepowołane ręce, mogą zostać wykorzystane do wnioskowania o kredyt gotówkowy, czy internetową pożyczkę. Co gorsze -  złodzieje mogą nawet założyć firmę zarejestrowaną na skradzione dane i zaciągnąć na nią wiele innych zobowiązań, na przykład handlowych. Jednak o bezpieczeństwo danych osobowych powinni dbać nie tylko klienci, ale też serwisy, którym dane są przekazywane. Należy zwracać uwagę, czy na przykład wypełniając wniosek o pożyczkę w internecie, na stronie znajduje się protokół SSL, który szyfruje informacje przekazywane w formularzu. Przedsiębiorstwa fintechowe, takie jak VIA SMS, działające na rynku pożyczkowym od wielu lat, są przygotowane na podobne sytuacje m.in. dzięki analizom i aktualizacji wewnętrznych dokumentacji ochrony danych osobowych. Pozwoliło to na wdrożenie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji zgodnymi m.in. z wymogami RODO - Grzegorz Dziencioł, Marketing Manager VIA SMS.

Jak wynika z analizy Biura Informacji Kredytowej, przeprowadzonej dla ponad 10 mln uruchomionych kredytów detalicznych, w sektorze bankowym może dochodzić do wyłudzeń na kwotę sięgającą 600 mln zł rocznie, a w sektorze firm pożyczkowych na kwotę około 50 mln zł. Dzięki istotnym nakładom na poprawę bezpieczeństwa w bankach i instytucjach pożyczkowych oraz większej świadomości osób fizycznych, które będą poprawnie chronić dane osobowe i korzystać z aktualnego oprogramowania, w tym programów antywirusowych, ta skala z czasem będzie się zmniejszać