» Uwaga na oszustów podszywających się pod instytucje pożyczkowe

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych przestrzega przed korzystaniem ze stron i ogłoszeń, których autorzy podszywają się pod instytucje pożyczkowe.

Zespół CERT Polska poinformował o pojawieniu się w internecie ogłoszeń kierujących na stronę genialnykredyt[x]eu (adres celowo zmodyfikowany). Witryna udaje stronę instytucji pożyczkowej, podobnie jak udostępniona aplikacja mobilna.

Z analizy ekspertów CERT wynika, że witryna służy wyłudzeniu danych, a dodatkowo w regulaminie powołuje się na instytucję, która nie jest z nią w żaden sposób powiązana. Więcej informacji na stronie cert.pl.

Przypominamy, że w związku z nowelizacją ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 23 marca 2017, wszystkie instytucje pożyczkowe mają obowiązek uzyskania wpisu do rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Niestety oszuści często próbują podszywać się pod inne firmy, jak to miało miejsce w opisywanym przykładzie. Zdarzają się również przypadki posiadania przez takie strony certyfikatu zabezpieczającego, co może sugerować, że strona jest godna zaufania.

Dlatego przed zaciągnięciem pożyczki przez internet zachęcamy do sprawdzenia, czy strona internetowa należy do firmy zrzeszonej w Polskim Związku Instytucji Pożyczkowych. Listę serwisów można znaleźć na stronie https://pzip.pl/czlonkowie. Korzystanie ze sprawdzonych stron legalnie działających instytucji pozwoli uniknąć oszustwa i wyłudzenia naszych danych osobowych.