» Debata PAP: Branża pożyczkowa kończy prace nad kodeksem etycznym

Prace nad Kodeksem Odpowiedzialnego Pożyczania autorstwa Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych dobiegają końca. Samoregulacja sektora była jednym z tematów debaty “Miejsce i rola instytucji pożyczkowych na rynku” zorganizowanej w Centrum Prasowym PAP w Warszawie.

W debacie o sytuacji i perspektywach dla instytucji pożyczkowych wzięli udział: Jarosław Ryba, prezes Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych, Izabela Dąbrowska-Antoniak, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w Biurze Rzecznika Finansowego, Artur Zwalińśki, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Zbiorowych Interesów Konsumentów w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Piotr Uściński, poseł na Sejm RP i Marek Kowalski, przewodniczącego Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Zdaniem Jarosława Ryby, prezesa PZIP, ważne jest, by wszystkie firmy z branży działały w ramach obowiązującego prawa i w sposób uporządkowany. „Kodeks etyki jest nam bardzo potrzebny, by eliminować z rynku podmioty nieuczciwe” - mówił Jarosław Ryba w czasie debaty.

Ważną rolę kodeksu etycznego dla firm branży pożyczkowej dostrzega też Izabela Dąbrowska-Antoniak, dyrektor w Biurze Rzecznika Finansowego. „Kodeks jest dobrym pomysłem, ale sprawdzi się tylko w przypadku, jeśli w ślad za nieuczciwymi działaniami firm pożyczkowych pójdą określone w nim sankcje. Bez konkretnych kar za konkretne działania ten kodeks będzie tylko ładną polityką CSR-ową dla branży” – zauważyła Dąbrowska-Antoniak.

Zdaniem Marka Kowalskiego, przewodniczącego Federacji Przedsiębiorców Polskich, prawo finansowe w zakresie działania firm pożyczkowych w Polsce jest już wystarczająco restrykcyjne. Według niego, dla przyszłości firm sektora branży pożyczkowej kluczowa jest edukacja finansowa społeczeństwa, by klienci świadomie podpisywali zawierane przez siebie umowy.

Pełna relacja z debaty dostępna jest w Centrum Prasowym PAP.