Polska firma sprzedana za miliony Kreditech nabywa Kontomierz

Kreditech Holding, międzynarodowa grupa udzielająca pożyczek w internecie, kupiła polską firmę Kontomierz, jednego z wiodących dostawców usług odczytu kont bankowych. Transakcja zamknęła się siedmiocyfrową kwotą i pakietem udziałów w Kreditechu. Przejęcie wzmacnia pozycję Grupy na polskim i międzynarodowym rynku mikropożyczek.

Nabycie Kontomierza stanowi ważny kamień milowy dla realizacji strategii umacniania pozycji Kreditechu, jako technologicznego lidera na światowym i polskim rynku finansowym. Grupa Kreditech przy udzielaniu pożyczek online korzysta już z własnej technologii Big Data. Na podstawie 15 000 danych w kilka sekund dokonywana jest identyfikacja, ocena i wypłata środków pieniężnych. Wchłonięcie rozwiązań Kontomierza wzmocni proces weryfikacji a samemu klientowi pomoże w kontroli własnych wydatków i zaciąganych zobowiązań. 

 - Technologia Kontomierz pozwala uzyskać unikatowe dane z kont bankowych w rzeczywistym czasie. To sprawia, że nasze międzynarodowe filie będą mogły zapewnić jeszcze lepszą obsługę bankową większej grupie klientów- wyjaśnia Sebastian Diemer, założyciel i dyrektor Grupy Kreditech.  - Kontomierz dostarcza światowej klasy narzędzie do zarządzania finansami osobistymi. Stanowi to podstawę do kolejnego etapu naszej strategii budowania osobistych finansów - potwierdza Rene Griemens, dyrektor finansowy Grupy.

Kontomierz jest dostawcą technologii agregacji kont bankowych. Flagowy serwis Kontomierza - KontoX API - pozwala na zautomatyzowany, służący do odczytu, dostęp do rachunków bankowych online, pod warunkiem, że posiadacz konta wyrazi na to zgodę. Instytucje finansowe wdrażają KontoX w celu doskonalenia swojej oferty. Rozwiązania KontoX wykorzystywane są przy przełączaniu konta (zautomatyzowanie migracji ważnych danych z poprzedniego rachunku, w tym zleceń stałych, poleceń zapłaty, przelewów cyklicznych, katalogów odbiorców), ułatwiają zaciągania kredytów (automatyczna wstępna ocena zdolności kredytowej klienta, która nie wymaga dopełnienia dodatkowych formalności i okazania dokumentów, jeżeli finansowanie nie zostało przyznane), oraz pozwalają na udowodnienie tożsamości klienta wobec osób trzecich.

Marcin Truszel, założyciel i prezes Kontomierza uważa, że wejście firmy do Grupy Kreditech  jest doskonałym krokiem na drodze przyspieszenia i zdywersyfikowania wzrostu.

- Kreditech posiada unikalną technologię punktacji kredytowej Big Data. Jesteśmy teraz częścią jego wizji służenia miliardom ludzi bez określonej zdolności kredytowej na całym świecie. Połączenie systemu weryfikacji danych przez Kreditech i narzędzia do zarządzania domowym budżetem to idealna platforma do ekspansji międzynarodowej i poprawy rentowności. – dodaje Truszel.

Technologia KontoX obsługuje ponad 50 banków w całej Polsce, Rosji, Hiszpanii, Czechach i Słowacji. Kontomierz znany jest także z tworzenia i obsługi narzędzia zarządzania finansami domowymi kontomierz.pl, wspomagającego użytkownika w zarządzaniu budżetem domowym i kontroli wydatków.  Kontomierz rozpoczął działalność w 2009 roku i stworzył ogólnoeuropejską markę z takimi renomowanymi klientami z branży bankowej jak Alior Bank oraz Idea Bank.  Roczne przychody Kontomierza szacowane są na 1mln euro netto, spółka notuje trzycyfrowy wzrost r/r. Po wejściu w struktury Kreditech zespół Kontomierza zostanie niezależną sekcją w ramach Grupy. Kreditech będzie wspierać rozwój Kontomierza na światowych rynkach w Brazylii, Meksyku, Rosji i Hiszpanii.