Spłata długów nie musi być trudna

Według danych BIK Polacy posiadają 6,3 mln kart kredytowych, w tym 3,9 mln aktywnych, z zadłużeniem przynajmniej na 200 złotych. Łączna suma przyznanych limitów na kredytówkach to 31,5 mld z czego Polacy wykorzystali już 12,3 mld zł. To wciąż stosunkowo prosty sposób pozyskania dodatkowych pieniędzy, związany jednak z wysokim oprocentowaniem. Apetyt konsumentów na łatwą gotówkę rośnie, a na rynku pojawiają się kolejne propozycje, łączące elementy pożyczki i limitu na karcie kredytowej. 

Wyczerpać limit dostępny na karcie kredytowej jest bardzo łatwo. Banki chętnie go przyznają, a Polacy z dużą swobodą płacą kredytówkami za zakupy. Problem zaczyna się, gdy wysokość minimalnej spłaty urośnie ponad możliwości. Model i konstrukcja produktowa kart kredytowych są w tym zakresie dość konserwatywne
i niezbyt podatne na zmiany. 

Tymczasem na rynku finansowym coraz więcej produktów daleko wykracza poza sztywne ramy debetu czy kart kredytowych. Podstawa to opłaty. Jeżeli nie spłacimy na karcie nic, lub kwotę, która będzie niższa niż podana przez bank spłata minimalna, to zaczynają się kłopoty w postaci wysokich opłat i prowizji: opłaty za obsługę przeterminowanego zadłużenia, opłaty za monit telefoniczny, opłata za monit listowny itp. Oddzielnym kosztem jest tzw. opłata roczna - abonament za posiadanie karty, który zależnie od banku może wynosić nawet 70 zł. Produkty łączące cechy bankowej karty kredytowej i szybkiej pożyczki online skonstruowane są inaczej. Karty płatnicze wydawane do pożyczkowej linii debetowej są bezpłatne. Pożyczkodawca po przeanalizowaniu danych oferuje linię kredytową adekwatną do możliwości klienta tak, by ten mógł ją spłacać bez nadwyrężania domowego budżetu. Debetu nie trzeba od razu aktywować. Jest też dostępna automatyczna opcja rozłożenia na raty, która daje dodatkowy element poczucia bezpieczeństwa finansowego. W przypadku opóźnienia w spłacie minimalnych 10% wykorzystanej linii kredytowej, zaległości zostają rozłożone aż na 12 rat, bez dodatkowych formalności. Linia kredytowa pozostaje zablokowana dopóki klient nie ureguluje należnej sumy. Ma to zapobiegać nadmiernemu zadłużaniu.

Zwiększanie limitu środków nie wymaga - jak w bankach - przedkładania zaświadczeń o zarobkach i innych dokumentów, bo dzięki programom lojalnościowym klientom długoterminowym oprocentowanie maleje a limity wzrastają. Korzyści z tego płynące to większy, wynoszący nawet 12 000 limit kredytowy oraz niższe oprocentowanie, które w przypadku najlepszego scoringu kształtuje się na poziomie 3 % w skali miesiąca.

 - Karty kredytowe są dziś dostępne niemal dla każdego. Jest to dobry sposób na zwiększenie swoich możliwości finansowych i ciekawa alternatywa dla kredytów bankowych. Wychodząc z takiego założenia stworzyliśmy Flexinero - elastyczny sposób zarządzania pieniędzmi bez niepotrzebnych opłat, długiego oczekiwania na decyzje i typowej bankowej biurokracji - mówi Aleksander Rutkowski, dyrektor zarządzający Kreditech Polska.

Spójrzmy na przykład. Dawid aplikował 1 czerwca o swoją indywidualną linię kredytową na Flexinero - aplikacja i decyzja kredytowa zajmuje tylko kilka minut. Dawidowi zostaje zaoferowane 3 000 zł linii pożyczkowej, co jest indywidualnie dopasowane do jego potrzeb. Dawid sam decyduje, że chce dokonywać spłaty w 30 dniu każdego miesiąca. Spersonalizowana linia kredytowa jest już dostępna. Dawid nie płaci odsetek, dopóki nie zdecyduje się jej aktywować. Kilka dni później, Dawid otrzymuje rachunek za telefon
w wysokości 200 zł. To idealny moment, aby aktywować linię kredytową. Bez problemu pobiera z limitu Flexinero 100 zł, które pomogą mu zapłacić rachunek. 30 czerwca wykonuje minimalną miesięczną spłatę
w wysokości tylko 35 zł za 100 zł, które pożyczył. 3 lipca spłaca pozostałą kwotę i zmienia status lojalnościowy na Srebrny dzięki szybkiej spłacie a jego kolejne zwiększenia limitu w koncie mogą być niżej oprocentowane.

Innowacyjność, mnogość oraz elastyczność oferowanych produktów finansowych to dobry znak. Najważniejsze jednak, aby konsument w obliczu wyboru odpowiedniego dla siebie produktu miał pewność,
że będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Coraz nowocześniejsze produkty finasowe są w stanie taką pewność zagwarantować, dlatego też linie kredytowe łączące cechy bankowego kredytu i pozabankowej pożyczki mogą szybo zyskać  na popularności.