Niemiecki fintech rośnie dzięki startupom

Magazyn "Berlin Valley News" umieścił Kreditech na liście 25 najbardziej dynamicznych firm z sektora finansów i nowych technologii w Niemczech. W Polsce Kreditech zarządza kilkoma markami pożyczkowymi, m.in.: Kredito24 i Zaimo.pl. Do dziś firma pozyskała od inwestorów 263 miliony dolarów. Branża, w której działa jest progresywna. Digital finance może już niebawem zastąpić tradycyjną bankowość. Sektor ten wspierany przez Big Data kreuje nowy typ usług na styku finansów i nowych technologii.

Zdaniem magazynu sukces Kreditechu, to wysoko zaawansowana technologia i nowoczesny, oparty o Big Data złożony algorytm scoringowy, wykorzystujący dziesiątki tysięcy danych do podejmowania decyzji kredytowych w ciągu kilkudziesięciu zaledwie sekund. Znaczenie tej technologii docenili inwestorzy, w tym Peter Thiel, założyciel Paypal, jeden z pierwszych inwestorów Facebooka, który do dziś zasiada w gronie jego członków zarządu a także prezes wartego 700 mln dolarów funduszu hedgingowego  Clarium Capital.

 - To, co na świecie staje się normą w Polsce wciąż jest zjawiskiem nowym i pozostaje na etapie rozwojowym, tymczasem skuteczność naszego scoringu znacznie przewyższa tradycyjne metody badania zdolności kredytowej, uniezależnienia od danych dostępnych w BIK i znacznie skraca proces pozyskiwania pożyczki - zaznacza Katarzyna Davies, dyrektor zarządzający Kreditech Polska.

Wykorzystywanie technik analizy Big Data w zachodnich firmach digital finance to standard, który pozwala na zminimalizowanie nietrafionych pożyczek. Platforma doradcza Wikibon prognozuje, że do 2017 roku wartość globalna sektora Big Data osiągnie poziom 47 mld dolarów. To rynek, którego dynamika wzrostu przekracza 40% w skali roku. W Polsce zdaniem specjalistów to przyszłość i coś więcej niż tylko bankowość internetowa i rachunki online.