Kreditech pozyskał kolejne 11 mln USD

Kreditech, niemiecki startup z sektora fintech, zarządzający w Polsce kilkoma markami pożyczkowymi, m.in.: Kredito24 i MonedoNow pozyskał 11 mln USD w kolejnej rundzie emisji akcji serii C. Papiery objął International Finance Corporation, członek grupy Banku Światowego, koncentrujący się na rozwoju gospodarczym w krajach rozwijających się poprzez finansowanie przedsiębiorstw prywatnych, które mogą taki progres pobudzić. Podniesiony przez Kreditech kapitał wynosi obecnie 103 mln USD. We wrześniu 2015 holding pozyskał  92 mln USD. Ofertę prowadził nowojorski JC Flowers & Co. LLC.

Nowy Kapitał wesprze ekspansję Kreditechu na rynkach wschodzących. Zdaniem Rene Griemensa, CFO Kreditechu są to obszary wykluczenia finansowego i braku dostępu do kredytów. Uważa On, że może tu pomóc technologia, dająca możliwość uzyskania nowych, lepszych i przejrzystych sposobów udzielania pożyczek dla klientów spoza obszaru bankowego. Współzałożyciel spółki, Alexander Graubner - Müller zwraca także uwagę na aspekt czysto społeczny.

- Większość z naszych klientów nie jest w stanie uzyskać kredytu w tradycyjnych bankach. Banki stosują własne, często bardzo subiektywne oceny zdolnościkredytowej. Dzięki naszej technologii możemy szybko i obiektywnie ocenić klientai zaoferować kredyt na sprawiedliwych i przejrzystych warunkach - podkreśla Alexander Graubner - Müller. 

Nowe środki zostaną przeznaczone na dalszy rozwój i rozbudowę portfela produktowego firmy,
w tym jeden z najnowszych jej produktów: Monedo Now. Platforma, niedawno uruchomiona również w Polsce,  zapewnia łatwą dostępność i szybkość udzielenia pożyczki wraz z zestawem produktów ułatwiających jej wykorzystanie, jak cyfrowy portfel i konto, na którym pieniądze mogą być przechowywane. Podobnie jak w przypadku innych marek Kreditechu, Monedo Now ocenia zdolność kredytową nie za pomocą tradycyjnych metod kontroli kredytowej, ale poprzez indywidualny scoring online - zautomatyzowany proces w połączeniu z samodoskonalącymi się algorytmami.

Wiodącymi inwestorem Kreditechu wciąż są Peter Thiel i Amadeus Capital Partners, a także inni dotychczasowi akcjonariusze jak: Värde Partners, HPE Growth Capital i Blumberg Capital. Wycena firmy po emisji pozostaje taka sama i wynosi pomiędzy 279 a 335 mln dolarów. Ubiegłoroczne przychody wyniosły 41,3 mln euro, co stanowi wzrost o 100 proc. w porównaniu do roku 2014.

Jak Polacy pożyczają w święta wielkanocne?

Eksperci pozyczkaportal.pl sprawdzili jak wygląda rynek pożyczek w okresie świątecznym.

 

Święta Wielkanocne są jak co roku dla większości firm czasem wytężonej pracy. Rośnie liczba dokonywanych transakcji, zakupów, przesyłek czy usług. Nie inaczej jest także na rynku pożyczek i w branży FinTech. Z roku na rok coraz więcej z nas decyduje się na wypełnienie przedświątecznego wniosku pożyczkowego. Eksperci szacują, że zainteresowanie pożyczkami wzrasta o 28 proc.,  liczba nowych klientów o 14 proc., a średnia wartość pożyczki o 17 proc.

„Specyfika branży pożyczek online w zasadzie niczym nie rożni się od e-handlu. Obydwa segmenty rządzą się takimi bardzo podobnymi prawami. W okresie przedświątecznym ruch w na stronach sklepów internetowych jest kilkukrotnie zwiększony. Przekłada się to także na większy ruch w branży FinTech, co nie powinno nikogo dziwić. Polacy robią dużo zakupów na święta, a przecież nie zawsze spina nam się budżet. Stąd rosnąca popularność pożyczek online, które są bezpieczne, a gotówkę można mieć na koncie już w 15 minut” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl

Z badania ekspertów wynika, że przed świętami wielkanocnymi wśród pożyczkobiorców było 55 proc. mężczyzn, z kolei średni wiek pożyczkobiorcy to 35 lat. Blisko 30 proc. wszystkich pożyczek online w czasie zostało zaciągniętych za pomocą urządzeń mobilnych takich jak smartfon czy tablet. Wyraźnie pokazuje to, że klientami firm z branży FinTech są osoby głównie młode, dynamiczne i w pełni świadome technologicznie. Jak bezpiecznie skorzystać z pożyczki online?

„Pamiętajmy, aby przede wszystkim czytać umowy, które podpisujemy. Firmy udzielające pożyczek online, na swoich stronach internetowych umieszczają wzory takich umów, tak więc jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji możemy zapoznać się z jej warunkami. Ważne jest także to, aby porównywać oferty poszczególnych pożyczek na specjalistycznych serwisach i portalach. Pozwoli to uniknąć rozczarowań i skorzystać z porad ekspertów w razie jakichkolwiek wątpliwości” – dodaje Bartłomiej Pataląg, ekspert Netcredit.

Ponad 90 proc. Polaków obchodzi święta wielkanocne, a blisko 70 proc. spędza ten czas w gronie najbliższych i rodziny[1]. Prawie 42 proc. badanych Polaków w okresie wielkanocnych jest nastawionych na odpoczynek[2]. Bezpieczeństwo finansowe i świadomość tego, że wszystko udało się nam zorganizować i kupić tak jak planowaliśmy na pewno w tym pomoże. 

[1] SW Research

[2] SW Research

 

 

Co czwarta pożyczka online w Polsce już na smartfonie!

Firmy pożyczkowe coraz aktywniejsze w m-commerce

Według danych ekspertów w ostatnim półroczu blisko 30 proc. wszystkich pożyczek online zostało zaciągniętych za pomocą urządzeń mobilnych takich jak smartfon czy tablet[1]. Polscy konsumenci są coraz bardziej świadomi możliwości jakie wynikają z postępującej cyfryzacji i idących za tym udogodnień. Firmy oferujące pożyczki online wychodzą dlatego naprzeciw oczekiwaniom klientów i są coraz aktywniejsze na dynamicznie rozwijającym się rynku m-commerce. Eksperci wyceniają wartość polskiego segmentu rynku mobilnego na ponad 2 mld PLN[2]. Z badań wynika, że ponad 80 proc. e-konsumentów korzysta z urządzeń mobilnych w domu, w podróży odsetek ten wynosi 44 proc., natomiast w pracy 37 proc.[3] Czy pożyczki online zmienią się w pożyczki mobile?

„Rozwiązania, które dobrze sprawdziły się w e-handlu należy zaimplementować także to powstającego właśnie segmentu FinTech, czyli finanse i technologie. Przyzwyczajenia i nawyki konsumentów są takie same, bez znaczenia czy ktoś robi zakupy przez internet czy szuka pożyczki online. W jednym i drugim przypadku działają takie same mechanizmy. Firmy i instytucje pożyczkowe już to zauważyły, stąd tak silny nacisk na działania w m-commerce. Przez smartfona możemy załatwić już praktycznie wszystko – sprawy urzędowe, bankowe randkowanie czy trening. Dlaczego mielibyśmy nie brać pożyczek? Jest to bezpieczne i szybkie, tak jak w przypadku innych aktywności w kanale mobilnym” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl

Z danych pozyczkaportal.pl wynika, że w ostatnim półproczu 24 proc. pożyczek zostało wziętych za pomocą smartfona, natomiast 4 proc. przez tablet[4]. Jednak w dalszym ciągu odsetek pożyczek zaciągniętych za pomocą tradycyjnego komputera jest wysoki i wynosi w tym przypadku, aż 72 proc. Według ekspertów wraz z postępującą digitalizacją społeczeństwa w najbliższych latach ma to jednak ulec zmianie.

 „Po jednej stronie mamy tradycyjne firmy pożyczkowe, z sieciami oddziałów i papierowymi dokumentami do uzupełnienia, których oferta ma charakter czysto finansowy. Z drugiej strony są technologiczne startupy, które mimo, że również udzielają pożyczki, przewagę budują na technologii, która daje użytkownikowi wygodę, szybkość decyzji kredytowej i dostępność o każdej porze dnia z każdego miejsca na Ziemi. Pomiędzy tymi segmentami widać coraz większą przepaść, bo i potrzeby obu grup klientów są zupełnie inne. Trend przenoszenia decyzji finansowych do kanału mobile, jest kolejnym wyznacznikiem dzielącym FinTech od klasycznych firm pożyczkowych” – dodaje Jarosław Ryba, Prezes Związku Firm Pożyczkowych.

Z badań ekspertów wynika, że do 2017 roku co trzeci człowiek na świecie będzie posiadał smartfona[5]. Natomiast globalne wydatki na reklamę mobilną w 2016 roku według szacunków mają wynieść ponad 100 mld USD[6]. W Polsce już ponad 60 proc. osób posiada smartfona, a rodzimy rynek m-commerce należy do najszybciej rozwijających się w Europie.

 

 

[1] Dane pozyczkaportal.pl

[2] mShopper

[3] “M-commerce. Kupuję mobilnie”

[4] Dane pozyczkaportal.pl

[5] eMarketer

[6] eMarketer

Cztery rzeczy, które zmieni ustawa antylichwiarska

Korzystasz z szybkich pożyczek? Sprawdź co się zmieni! Bądź świadomym konsumentem.

O ustawie antylichwiarskiej jest głośno już od dłuższego czasu. Głównym zadaniem wchodzących w życie 11 marca 2016 roku regulacji prawnych w tym zakresie jest ochrona konsumentów przed nieuczciwymi praktykami firm pożyczkowych oraz większa kontrola nad rynkiem finansowym. Z pożyczek online i chwilówek według ekspertów korzystał już co 10 Polak, a blisko 60 proc. deklaruje, że zrobi to ponownie[1]. Zmiany mają usprawnić mechanizmy istniejące dotąd na rynku pożyczkowym, a także wprowadzić nowe rozwiązania prawne, które pozwolą w porę reagować na wykryte nieprawidłowości.

„Dzięki regulacji limitów kosztów pozaodsetkowych nowe przepisy chronią przede wszystkim pożyczkobiorców przed nadmiernymi kosztami pobieranymi przez firmy pożyczkowe. Pozwoli to uniknąć wielu osobom wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Wchodząca w życie ustawa utrudni życie firmom nierzetelnym, najwięksi i działający zgodnie z wytyczonymi standardami gracze dostosują się do nowych wymogów. Jednak sama zmiana przepisów to nie wszystko. Konsumenci, aby uchronić się przed niebezpieczeństwem powinni sprawdzać i porównywać oferty pożyczek za pomocą dostępnych narzędzi oraz dokładnie czytać umowy, które podpisują. Niezbędnym elementem trwałej poprawy jakości funkcjonowania rynku jest konsekwentna edukacja konsumentów” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl

Eksperci pozyczkaportal.pl i Związku Firm Pożyczkowych prezentują 4 rzeczy, które zmienią się po wejściu w życie ustawy antylichwiarskiej.

1.       Niższe koszty - nowa regulacja ustala maksymalny koszt pozaodsetkowy pożyczki w wysokości do 55 proc. rocznie, oraz 100% wysokości pożyczonego kapitału w trakcie całego trwania pożyczki

2.       Koniec z rolowaniem klientów - dodatkowym zabezpieczeniem klienta przed tak zwanym rolowaniem pożyczek ma być zapis mówiący o tym, że jeżeli w ciągu 120 dni od dnia wypłaty pierwszej pożyczki weźmie on u pożyczkobiorcy kolejną – koszty maksymalne muszą zmieścić się w pierwotnym limicie.

3.       Wyeliminowanie z rynku nieuczciwych pożyczkodawców - firmy pożyczkowe zostaną zobowiązane do posiadania co najmniej 200 000 zł kapitału własnego, a Komisja Nadzoru Finansowego otrzyma prawo do otwarcia postępowania wyjaśniającego w stosunku do firm budzących wątpliwości.

4.       Lepszy dostęp do dokumentacji firm pożyczkowych - po wejściu w życie nowej „ustawy antylichwiarskiej” pożyczkodawcy otrzymają obowiązek udostępnienia wymaganych przez KNF dokumentów, a za utrudnianie postępowania może grozić im kara nawet do 500 000 zł.

[1] "Postawy Polaków wobec oszczędzania"

Jako Mecenas Galerii DNA zapraszamy na I Aukcję Sztuki Współczesnej w Warszawie

I Aukcja Sztuki Współczesnej w Warszawie

Jako Mecenas Galerii DNA zapraszamy na I Aukcję Sztuki Współczesnej w Warszawie, która odbędzie się w sobotę 19 marca 2016 r. o godz. 19:00 w kawiarni „Czytelnik” przy ul. Wiejskiej 12a. Na aukcji będzie wystawionych 70 obrazów polskich artystów.

Wszystkie dzieła zostały rzetelnie wyselekcjonowane przez Dom Aukcyjny DNA w taki sposób, by zaprezentować bardzo szeroki przekrój najnowszych trendów w sztuce. Do udziału w aukcji zostały wybrane zarówno prace uznanych polskich malarzy współczesnych, jak również wiele dzieł młodych, obiecujących artystów, którzy dopiero wchodzą na rynek sztuki.

Pierwsza warszawska aukcja zostanie przeprowadzona w kawiarni „Czytelnik” – kultowym miejscu inteligenckiej Warszawy, gdzie swój czas spędzali m.in. takie słynne osobistości jak Gustaw Holoubek oraz Tadeusz Konwicki. Charakterystyczny kulturalny klimat tego miejsca w połączeniu z pięknymi dziełami sztuki z pewnością zagwarantuje wszystkim uczestnikom aukcji wyjątkowo ciekawy i przyjemny wieczór.

Udział w aukcji jest bezpłatny, a licytacje dzieł rozpoczną się już od 500 złotych. Dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć w wydarzeniu osobiście, przewidziano możliwość licytacji telefonicznej bądź złożenia zlecenia licytacji z limitem. Podczas aukcji będzie można również posmakować wybitnych win marki Barefoot. Zainteresowani udziałem proszeni są o wcześniejszą rejestrację na da.dnagallery.pl. Istnieje również możliwość licytacji on-line za pośrednictwem serwisu dna.onebid.pl.

Provident Polska zostanie pozwany za czyny nieuczciwej konkurencji

O czyn nieuczciwej konkurencji chcą pozwać Providenta firmy pożyczkowe udzielające popularnych mikropożyczek, z których pierwsza spłacana jest bez dodatkowych kosztów. Provident wielokrotnie zlecał zamieszczanie w mediach materiałów, stylizowanych na artykuły prasowe, które dyskredytowały konkurencyjne oferty. Teksty, nie przedstawiając żadnych dowodów, sugerowały, że promocje typu „pierwsza pożyczka za darmo” posiadają ukryte koszty i mogą być niebezpieczne. W ocenie firm zrzeszonych w Związku Firm Pożyczkowych publikacje te wprowadzały konsumentów w błąd, wywołując wrażenie, że korzystanie z ofert pożyczkowych innych niż Providenta stwarza zagrożenie dla klienta. Według reprezentujących firmę prawników takie działanie nosi znamiona czynu nieuczciwej konkurencji.

Jarosław Ryba, prezes Związku Firm Pożyczkowych wyjaśnia, że sprawa może być precedensowa bo dotyczy informacji rozpowszechnianych o całym segmencie rynku a nie jednej firmie. – Czujemy się trochę jak w latach ’90 kiedy ludzie byli straszeni internetem „bo jak można kupować towar z komputera”. – Nasze roszczenia są raczej symboliczne. Chodzi przede wszystkim o zachowanie elementarnej etyki i uczciwości w obrocie gospodarczym – dodaje.

- Modele sprzedaży zakładające darmowy test dla nowych klientów, takie jak sampling czy freemium, funkcjonują w Polsce od lat. Szczególnie popularne są w internecie gdzie np. każdy serwis muzyczny czy wydawniczy dostępny jest dla nowych klientów za darmo. Rozumiem, że można nie akceptować tych zmian, ale nie widzę powodu żeby firmy internetowe miały być w tym kontekście bezpodstawnie oskarżane o działanie na niekorzyść klienta – tłumaczy Ryba.

Pozew w tej sprawie został przygotowany przez grupę przedsiębiorców, reprezentowanych przez Związek Firm Pożyczkowych, Vivus Finance oraz Creamfinance Polska. Żądanie dotyczy przede wszystkim zaniechania publicznego podważania uczciwości flagowych produktów finansowych, które oferują działające w Internecie instytucje pożyczkowe. Zasadność pozwu opiera się na dowodach w postaci artykułów prasowych, oznaczonych jako reklamy Provident Polska, gdzie znajdują się wypowiedzi o charakterze eksperckim, które ostrzegają konsumentów przed korzystaniem z ofert tak zwanych „darmowych pożyczek”, przez sugerowanie istnienia tam ukrytych opłat oraz „zastawionych pułapek” na klientów.

Takie działania godzą w wiarygodność firm pożyczkowych, które w ofercie posiadają produkt finansowy określany potocznie jako „pierwsza pożyczka gratis” lub „pierwsza pożyczka bez kosztów”, polegający na umożliwieniu zaciągnięcia pożyczki przez Internet na wybrany przez klienta okres i terminowej spłaty takiej samej kwoty. Promocja ta skierowana jest do nowych klientów, a jej celem jest umożliwienie bezpłatnego przetestowania nowego na polskim rynku produktu finansowego, jakim jest pożyczka udzielana i spłacana on-line.

Działania informacyjne firmy Provident Polska, która nie posiada w ofercie takiego produktu, w ocenie powodów noszą znamiona czynu nieuczciwej konkurencji, ponieważ zawierają treści przedstawiające charakterystyczną ofertę konkurencji w sposób negatywny i niezgodny z prawdą. Po przeanalizowaniu zebranych dowodów oraz w związku z niepowodzeniem postępowania polubownego firmy uznające się za poszkodowane przez kampanię informacyjną Provident Polska, w celu niedopuszczenia do dalszych naruszeń, podjęły decyzję o skierowaniu sprawy na drogę sądową. W imieniu powodów sprawę prowadzi kancelaria Gotkowicz, Kosmus, Kuczyński i Partnerzy. 

FinTech’owy czwarty numer Promeritum

Już po raz czwarty mamy przyjemność przekazać na Państwa ręce Magazyn Kredytu Konsumenckiego Promeritum. Aktualny numer podobnie jak nasza branża zdominowany jest przez FinTech. Na łamach czasopisma nie zabrakło również informacji na temat nadchodzących zmian w przepisach dotyczących rynku pożyczkowego takich jak ustawa o Rzeczniku Finansowym czy podatek od niektórych instytucji finansowych. Magazyn to także platforma podsumowań minionego kwartału oraz zapowiedzi przyszłych wydarzeń. Czwarte wydanie Promeritum zawiera liczne badania dotyczące rynku oraz klientów firm pożyczkowych, jak również propozycje systemów odpowiedzialnych za sprawną afiliację, weryfikację pożyczkobiorców, proces windykacyjny oraz usprawnienie procesu udzielania pożyczki.

 

„Loan Magazine Award 2015” coraz bliżej

Już 11 lutego we wrocławskim Hotelu Mercure odbędzie się Gala „Loan Magazine Award 2015”. Wydarzenie ma na celu wyłonienie najlepszych produktów i usług w 2015 roku oferowanych na rynku pożyczek pozabankowych oraz nagrodzenie osób, które w szczególny sposób wyróżniają się swoją aktywnością, a tym samym zwiększają transparentność całej branży.

Pomysłodawca oraz organizator wydarzenia Portal Loan Magazine, spośród 67 nominowanych wyłoni zwycięzców w 13 kategoriach:

• Reklama roku

• Partner roku

• Inicjatywa roku

• Marketing Manager roku

• Blog roku (nagroda internautów)

• Mikropożyczka roku

• Pożyczka ratalna roku

• Afiliant roku

• PR Manager roku

• Komunikacja social media roku

• Innowacja roku

• Człowiek roku

• Serwis „www” roku

Pełna lista nominowanych dostępna jest na stronie organizatora  

Z wielką przyjemnością objęliśmy Loan Magazine Awards patronatem. Wysoki poziom konkurencji we wszystkich kategoriach jest dowodem na to, że czas prowizorki i biznesu partyzanckiego się skończył. Nagrody dla najlepszych będą świadectwem ich profesjonalnej pracy nad rozwojem rynku pożyczkowego, a dla pozostałych być może inspiracją.

Podatek zrównał banki i firmy pożyczkowe

Od lutego 2016 r część sektora finansowego obejmie podatek bankowy. Według takiej samej stawki, choć od różnych podstaw, zapłacą go banki, SKOK-i, ubezpieczyciele i firmy pożyczkowe. Jak uzasadniano, takie usystematyzowanie rynku to efekt regulacji sektora instytucji pożyczkowych, które będąc częścią rynku consumer finance, muszą solidarnie ponosić koszty fiskalne nakładane na cały rynek kredytu konsumenckiego.

- O ile jednak objęcie podatkiem działalności kredytowej banków jest uzasadniane ich szczególną rolą w systemie finansowym i szczególnymi przywilejami, o tyle instytucje pożyczkowe nie korzystają na dzień dzisiejszy z żadnych szczególnych przywilejów, co może rodzić nierównowagę – ostrzegają eksperci. – Należałoby więc zrównać w prawach podatkowych wszystkie podmioty na rynku kredytu konsumenckiego. Chodzi w szczególności o możliwość zaliczania w koszty uzyskania przychodu kredytów i pożyczek straconych, do czego uprawnione są banki i SKOK-i, ale nie instytucje pożyczkowe – piszą eksperci ZFP.

Takie postulaty to skutek nowej daniny od instytucji finansowych, która może negatywnie wpłynąć na branżę pozabankową, a w szczególności zahamować rozwój firm małych i średnich. Należy pamiętać, że ostatnie zmiany w prawie wymuszają na firmach pożyczkowych korekty w ofertach skutkujące wydłużeniem okresu kredytowania i zwiększeniem kwot pożyczek. Oznacza to, że biznes stanie się bardziej kapitałochłonny, co wymaga zwiększenia wartości aktywów. Dlatego mimo, że dziś podatek bankowy obejmie tylko kilka firm pożyczkowych, w niedalekiej przyszłości ta grupa może się powiększyć.

W trakcie konsultacji społecznych Związek Firm Pożyczkowych argumentował, że poziom 200 mln zł, od którego obowiązywać będzie instytucje pożyczkowe podatek, został wyznaczony zdecydowanie zbyt nisko i należy go podnieść do co najmniej 500 mln zł. Byłaby to 1/8 pułapu dla banków i 1/4 pułapu dla ubezpieczycieli, co wydaje się rozsądną propozycją – uzasadniają przedstawiciele branży. Objęcie podatkiem aktywów od 200 mln zł będzie blokowało rozwój firm średnich, a w rezultacie może obniżyć konkurencję na rynku.

Z drugiej strony obłożenie podatkiem bankowym instytucji pożyczkowych jednoznacznie potwierdza, że w oczach ustawodawcy firmy pożyczkowe zyskały na znaczeniu. - Objęcie firm pożyczkowych podatkiem bankowym traktować należy jako nobilitację sektora. Do tej pory nie byliśmy traktowani jako pełnoprawny uczestnik rynku finansowego w Polsce. Jak widać  kwestie podatkowe wyrównują wszystkich w prawach i obowiązkach – mówi Adam Dąbrowski, członek zarządu Związku Firm Pożyczkowych.

Kredito24.pl prezentuje na święta

Ruszył świąteczny konkurs marki Kredito24: "zaPREZENTUJ się na Święta z Kredito24.pl". Zadanie polega na przesłaniu rodzinnego zdjęcia związanego z tematyką Świąt Bożego Narodzenia i zamieszczeniu go na profilu Kredito24 na facebooku.  Konkurs potrwa do 7 stycznia 2016. Na jego uczestników czekają atrakcyjne nagrody, m.in.: ekspres do kawy oraz kosze produktów polskich, wiodących marek spożywczych.

Konkurs przeznaczony jest nie tylko dla klientów Kredito24, lecz dla każdego, kto zechce wziąć w nim udział. Jego organizatorem jest Kreditech Polska, operator marki Kredito24.pl. Informacja o konkursie dostępna jest na fanpage’u facebookowym marki i na stronie internetowej pożyczkodawcy.
Lista zwycięzców zostanie ogłoszona do dnia 13 stycznia 2016 roku. Następnie firma przekaże wygranym nagrody.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że budżet wielu rodzin w okresie świąt zostanie mocno nadszarpnięty, dlatego pragniemy ich zaktywizować i zaprosić do wspólnej zabawy obdarowując jednocześnie świątecznymi prezentami. Chcemy pokazać, że zależy nam na ludziach, a nasza firma istnieje po to, by im pomagać - mówi Katarzyna Davies, dyrektor zarządzający Kreditech Polska.

Platforma Kredito24 oferuje pożyczki od 300 do 3000 zł. Technologia firmy oparta jest na innowacyjnym, zbudowanym na bazie Big Data scoringu, który bada 20 000 danych. Marka, jako pierwsza na polskim rynku, za zgodą Klientów analizuje informacje pochodzące z portali zakupowych czy społecznościowych. Dzięki temu czas oczekiwania na wydanie decyzji kredytowej został skrócony do minimum.

W opinii specjalistów zajmujących się promocją online konkursy w serwisach społecznościowych i sieci należą do najskuteczniejszych narzędzi marketingowych i często stosowane są w praktyce komunikacyjnej. Konkursy angażują uczestników i sprzyjają budowaniu więzi z marką. Dobre dopasowanie do grupy docelowej i posiadanego budżetu sprawiają, że coraz więcej firm sięga po takie formy promocji.

Mikropożyczka na Święta

W przypadku wielu gospodarstw wydatki bożonarodzeniowe obejmą znaczną część miesięcznego budżetu. Z tegorocznej edycji raportu Deloitte „Zakupy Świąteczne 2015”[1] wynika, że polska rodzina zamierza przeznaczyć na ten cel średnio 1 282 zł. Co zrobić, kiedy zasoby domowego portfela okażą się niewystarczające? Jednym ze sposobów ich uzupełnienia jest mikropożyczka. Jakie pytania powinniśmy sobie zadać, by w czasie zakupowej gorączki wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie?

Boże Narodzenie to długo oczekiwany czas. Chcemy, by kojarzył się z ciepłem domowego ogniska, choinką, prezentami i suto zastawionym stołem. Niestety, realizacja marzeń o tradycyjnych, obfitych świętach niesie za sobą wydatki, na które nie zawsze jesteśmy przygotowani. Firmy pożyczkowe oferują wiele produktów, które mogą być doskonałym antidotum na zbyt mały grudniowy budżet. Pamiętajmy, by decydując się na wzięcie pożyczki, postępować zgodnie z kilkoma kluczowymi zasadami. 

Czy i ile możesz oddać?

W okresie przedświątecznym często chcemy skorzystać z okazji, które nadarzają się „tu i teraz” lub kupić prezenty z „wyższej półki”, niż pozwalają na to zasoby na koncie. Firmy pożyczkowe oferują nam rozwiązanie – mikropożyczki, dzięki którym mamy możliwość uzyskania dodatkowych pieniędzy zaledwie w kilkanaście minut. Pożyczka spełnia w tym przypadku funkcję „drugiego portfela”
– wygodnego uzupełnienia potrzebnych na święta środków finansowych do czasu wypłaty pensji.

Istnieje jednak druga strona medalu. W okresie świątecznym sprzedawcy szczególnie mocno kuszą nas okazjami cenowymi i promocjami. Łatwo jest odsunąć głos rozsądku i podjąć pochopną decyzję, wydając za dużo. Musimy pamiętać, że pożyczka nie jest prezentem – zawsze trzeba ją oddać. Dlatego kwota zobowiązania powinna zostać określona tak, by nie stanowiła zbyt dużego obciążenia dla naszego budżetu.

Odpowiedzialne firmy pożyczkowe pełnią także funkcję doradczą – zwraca uwagę Piotr Kaczmarski, dyrektor operacyjny Net Credit. – Jeśli z analizy historii kredytowej danej osoby wynika, że nie będzie w stanie spłacać pożyczki, uczciwa firma powinna odradzić jej decyzję o zaciągnięciu zobowiązania
i odrzucić wniosek. W Net Credit średnio na 100 aplikacji zostaje przyznanych jedynie ok. 40-45 pożyczek
– dodaje Kaczmarski.

Jakiej sumy potrzebujesz?

Korzystając z usług instytucji pożyczkowej możemy dokładnie określić kwotę, jaką chcielibyśmy uzyskać. Oznacza to, że jeśli na przykład na świąteczny wyjazd potrzebujemy dokładnie 2 328 złotych, pożyczmy dokładnie taką kwotę, nie zaokrąglając jej – w ten sposób nie powiększymy niepotrzebnie zobowiązania.

Czy firma jest godna zaufania?

Zwróćmy uwagę na to, jak przebiega analiza wniosku o pożyczkę i unikajmy podmiotów, które nie dokonują weryfikacji klienta w Biurze Informacji Gospodarczej (BIG) oraz Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Powinniśmy także wystrzegać się firm, które ogłaszają się wyłącznie na plakatach czy ulotkach, nie posiadając stron internetowych i infolinii. Za takimi ofertami mogą kryć się oszuści, którzy
w okresie przedświątecznym stają się szczególnie aktywni.

Wystrzegaj się ukrytych treści

Powinniśmy wystrzegać się niejasności, które mogą pojawić się w dokumentach. Jeśli znajdziemy  
w umowie odnośniki, drobny druk, oznaczenia, czy „gwiazdki”, bądźmy czujni. Pamiętajmy, że mamy prawo doprecyzować treść dokumentów, dzwoniąc na infolinię firmy pożyczkowej. Określimy tym samym, czy możemy łatwo skontaktować się z call center pożyczkodawcy i czy doradca będzie potrafił profesjonalnie i wyczerpująco odpowiedzieć na nasze pytania i wyjaśnić wątpliwości. Jeśli nie uzyskamy połączenia albo pracownik infolinii udzieli zdawkowych informacji lub będzie nieprzygotowany do rozmowy - nie należy z taką firmą zawierać umowy. Wystrzegajmy się także podmiotów, które ukrywają rzeczywisty koszt pożyczki, używając określeń: „ubezpieczenie”, „opłata inicjująca pożyczkę”, czy „opłata za odebranie gotówki”. Godny zaufania pożyczkodawca musi jasno określić całkowite koszty do spłaty – wymaga tego prawo.

Pożyczka jest produktem dla wszystkich, jednak bezpieczeństwo w przypadku poruszania się po rynku finansowym uzależnione jest od przemyślanego działania oraz respektowania reguł prawa
i rynku
– podkreśla Piotr Kaczmarski – Kluczowe zasady to: kalkulacja, rozwaga i weryfikacja. Klient, który zastosuje je w praktyce, może być spokojny o to, że nieprzyjemne niespodzianki nie zepsują mu wyjątkowego czasu, jakim są Święta Bożego Narodzenia dodaje Kaczmarski.

[1] 2015 Deloitte Consulting S.A. Raport: Zakupy świąteczne 2015, Listopad 2015, badanie przeprowadzone w 13 krajach Europy oraz w RPA

 

Sezon na świąteczne pożyczki na stałe zagościł w kalendarzach

W ubiegłym roku przeciętna polska rodzina planowała wydać na urządzenie Świąt 1 280 zł – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte. Według badania TNS OBOP łącznie Polacy wydali na ten cel 23 mld zł, z czego zdecydowana większość pochodziła z oszczędności. Z raportu Google wynika tymczasem, że w październiku i listopadzie aż 30 proc. Polaków ogranicza swoje wydatki z myślą o Świętach. Niemniej jednak coraz liczniejszą grupę stanowią osoby, które przed Świętami chcą wesprzeć domowy budżet kredytem lub pożyczką. Szczególnie pożyczki pozabankowe, ze względu na uproszczoną procedurę przyznawania i przejrzyste zasady spłaty, cieszą się coraz większą popularnością.

Średnia wartość mikropożyczki na Święta jest o 14 proc. wyższa niż na przestrzeni całego roku i wynosi 650 zł, a internetowej pożyczki ratalnej wynosi średnio 2215 zł, wynika z danych serwisu Pożyczka Portal, na podstawie analizy 5 tys. wniosków pożyczkowych. Co ciekawe w okresie przedświątecznym zdecydowana większość wniosków pochodzi od kobiet. Panie odpowiadają za 63 proc. wszystkich aplikacji pożyczkowych.

Grupą wiekową, która składa aż 45 proc. wniosków są osoby w przedziale 25 do 34 lata. Drugą najliczniejszą pod względem wieku są osoby najmłodsze, do 24 roku życia, które odpowiadają za 21 proc. wniosków. Seniorzy, którzy ukończyli 55 lat i starsi nadal nie są przekonani do Internetu i złożyli tylko 6 proc. wniosków uwzględnionych w badaniu. Pod względem dochodów osób aplikujących o pożyczki widać przewagę osób z zarobkami poniżej średniej. 39 proc. aplikacji pochodzi od osób o dochodach na rękę poniżej 2 000 zł, a kolejne 37 proc. od osób, które netto zarabiają w przedziale 2 000 do 3 000 zł. Osoby o wyższych dochodach wnioskują o świąteczne pożyczki najrzadziej i odpowiadają za pozostałe 24 proc. aplikacji.

Okres świąteczny to też największy napływ nowych klientów do firm pożyczkowych. O ile w pozostałych okresach roku napływ aplikacji od nowych klientów stanowi średnio 8 proc., to w okresie przedświątecznym baza nowych klientów przeciętnej firmy pożyczkowej może wzrosnąć nawet o 20 proc. Wobec średnio wyższej kwoty pożyczki, szacuje się, że sprzedaż pożyczek w okresie świątecznym jest o jedną czwartą większa niż w miesiącach pozostałych. Rynek rośnie również rok do roku, co może w tym roku przynieść wzrost akcji kredytowej w firmach pożyczkowych o 24 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, wynik z prognozy Związku Firm Pożyczkowych.

Jak obliczyli w badaniu ankietowym analitycy z Pozyczkaportal.pl na przestrzeni ostatnich lat szybko rośnie zainteresowanie pożyczeniem w Internecie dodatkowych środków przed Świętami. Już w 2013 r. zainteresowanie przedświątecznymi pożyczkami było o 4 proc. wyższe niż w 2012r., rok później różnica wynosiła 8 proc. względem 2013. W bieżącym roku ilość wnioskujących o pożyczki jest już o 10 proc. wyższa do okresu analogicznego w 2014. Tendencja ta wskazuje, że internetowe pożyczki stały się korzystaną alternatywą dla kredytów bankowych, również w okresie przedświątecznym, gdy nie ma czasu na czekanie w kolejkach i wypełnianie stosu papierowych dokumentów z wnioskiem o pożyczkę. Z punktu widzenia domowego budżetu jest to okres charakteryzujący się zwiększonymi wydatkami, ale też z reguły możliwością otrzymania premii końcoworocznej, którą można uregulować zobowiązanie zaciągnięte przed Świętami. Jak zawsze najważniejsze przy tym jest, aby kredyt lub pożyczkę zaciągać świadomie, w firmie która charakteryzuje się dobrą renomą i oferuje najkorzystniejsze warunki przyznania i spłaty. 

Jarosław Ryba

Związek Firm Pożyczkowych

Kto pożycza w sieci?

Wychodząc naprzeciw stereotypom klientów zadłużonych w firmach oferujących pożyczki online Pozyczkaportal.pl, na podstawie przeprowadzonego w październiku badania, przygotował infografikę charakteryzującą klienta instytucji pozabankowych. 

Zobrazowane zostały najważniejsze dane konsumentów korzystających z mikropożyczek, takie jak wiek i płeć. Infografika przedstawia również to kiedy na przestrzeni tygodnia pożyczki online cieszą się największym zainteresowaniem konsumentów. W infografice znajdują się także informację o rodzajach przeglądarek oraz urządzeniach, z których korzysta większość pożyczkobiorców. Szeroki zakres badania pozwala na wysnucie dodatkowych wniosków, takich jak to, że przeciętny internauta poszukujący najkorzystniejszych rozwiązań finansowych jest równocześnie obyty w świecie cyfrowym. Autorzy zakończyli badanie wskazaniem firm, które są najczęściej wybierane na Pozyczkaportal.pl oraz porównaniem stopnia popularności pożyczek ratalnych do tzw. chwilówek. 

Zaimo.pl z nominacją w Loan Awards 2015

Redakcja Loan Magazine ogłosiła listę nominowanych do nagród Loan Awards 2015.  Zarządzana przez fintechowy koncern Kreditech marka Zaimo.pl, dostała się do tego grona w kategorii innowacja roku. Technologia to jej najsilniejsza strona. Kreditech korzysta z zaawansowanego modelu scoringu opartego o Big Data, który na podstawie analizy 20 000 danych jest w stanie w bardzo krótkim czasie wydać decyzję i przelać środki na konto klienta.

Taka dostępność pożyczek, to coraz silniejsza konkurencja dla bankowych kredytów. Dlatego Polacy pożyczają coraz więcej, także w sektorze poza bankowym i internecie. Związek Firm Pożyczkowych podaje, że tylko w I kwartale 2015 zaciągnęliśmy w sieci pożyczki o wartości 500 mln zł. Rozwój technologii i wzrost zaufania do klientów miał wpływ na pojawianie się produktów łączących cechy typowe dla odrębnych dotychczas obszarów - szybkiej pożyczki i kredytu. Stąd też
m.in. podwyższenie przez Zaimo limitu i wydłużenie czasu spłaty pożyczki. Od teraz można pożyczyć
15 000 zł na 36 miesięcy. Do tej pory było to maksymalnie 10 000 zł z możliwością spłaty przez dwa lata.

 - Jesteśmy elastyczni i patrzymy no to, co dzieje się wokół nas, na rynku i wśród klientów. Tym bardziej nominacja bardzo nas cieszy. Rynek i media dostrzegają po woli, że fintech to przyszłość
i coś więcej niż tylko bankowość internetowa i rachunki online. Tymczasem my od początku istnienia wykorzystujemy własne systemy Big Data do pozyskania wiedzy na temat zdolności kredytowej pożyczkobiorców. Informacje te są analizowane wyłącznie za zgodą klienta
- mówi Katarzyna Davies, dyrektor zarządzający Kreditech Polska.

W modelu scoringu opartym o Big Data to nie indywidualne czynniki grają główną rolę w ocenie klienta, ale ich całościowy obraz cyfrowy. Nie są tu tak istotne - jak ma to miejsce w bankach – dane z BIK czy KRD. Dzięki informacjom pozyskanym np. z Facebooka czy Google + Kreditech potwierdza tożsamość, nazwisko, datę urodzenia czy miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Na podstawie takich danych buduje jego model behawioralny, aby określić możliwości spłacania pożyczki. To kluczowa cecha odróżniająca marki Kreditechu od reszty rynku poza bankowego, badającego zdolność kredytową klasycznymi, odchodzącymi po woli do lamusa metodami.

Kreditech pozyskał z emisji 82,5 mln EUR

Kreditech, niemiecki startup z sektora fintech, zarządzający w Polsce kilkoma markami pożyczkowymi, m.in.: Kredito24 i Zaimo.pl, pozyskał 82,5 mln EUR z emisji akcji serii CŚrodki zostaną przeznaczone na dalszy rozwój i rozbudowę portfela produktowego firmy. Ofertę prowadził nowojorski JC Flowers & Co. LLC. Loren Felsman, dyrektor zarządzający firmy wejdzie do zarządu Kreditechu. Obecnie spółka prowadzi zaawansowane rozmowy by ostatecznie zamknąć emisję kwotą ponad 100 mln EUR.

Wiodącymi inwestorem wciąż jest Peter Thiel i Amadeus Capital Partners, a także inni dotychczasowi akcjonariusze Kreditechu jak Värde Partners, HPE Growth Capital i Blumberg Capital. Zdaniem Rene Griemensa, CFO Kreditechu ich obecność pomoże w budowaniu stabilnej pozycji na rynku kapitałowym. Kierujący spółką Sebastian Diemer zwraca także uwagę na aspekt czysto biznesowy.

 - Jesteśmy podekscytowani, mając na pokładzie światowej klasy inwestorów. Liczymy na ich wsparcie przy realizacji nowoczesnej platformy usług finansowychi wizji stania się alternatywą dla konsumentów niekorzystających z usług klasycznej bankowości - podkreśla Sebastian Diemer.

Wtóruje mu Loren Felsman, zwracając uwagę na kwestię wykluczenia finansowego i braku dostępu do kredytów. Jego zdaniem pomóc tu może technologia, dająca możliwość uzyskania nowych
i lepszych sposobów udzielania pożyczek dla klientów spoza obszaru bankowego. Na nowoczesne rozwiązania w tym zakresie zwraca też uwagę Andrea Traversone z Amadeus Partners.

- Kreditech wypracował niezwykle pragmatyczne podejście do bankowości konsumenckiej, będąc dostępnym non stop i skupiając się na rynkach, które wciąż nie mają elastycznej oferty dla osób ·zróżnych przyczyn pozbawionych dostępu do kredytów - mówi Felsman. Jesteśmy pod wrażeniem szybkości, z jaką Kreditech realizuje swoje plany. Jego model biznesowy, w połączeniu
z innowacyjną technologią ma ogromny potencjał, by wyprzedzić tradycyjne usługi bankowe i to już w niedalekiej przyszłości
- dodaje Traversone.

Dzięki emisji firma podniosła kapitał do 300 mln EUR, z czego 160 mln to wciąż niewykorzystane środki przeznaczone na finansowanie dalszego rozwoju.

Niemieckie firmy aktywnie pomagają uchodźcom

Kreditech, niemiecki startup z sektora fintech, zarządzający w Polsce kilkoma markami pożyczkowymi, m.in.: Kredito24 i Zaimo.pl. zorganizował zbiórkę odzieży, żywności i innych potrzebnych artykułów dla uchodźców napływających do Hamburga. We środę 16 września ruszy do ośrodków pomocy pierwsza grupa wolontariuszy. Wtedy też firma przekaże zebrane dary imigrantom. Kolejna grupa wyruszy tydzień później.

Pomoc obejmie także oddelegowanie pracowników do organizacji humanitarnych oraz wspólne posiłki integracyjne, w trakcie których imigranci poznają warunki życia i pracy w Kreditechu i Niemczech a pomagający, ich historię, kulturę i filozofię.  Odbędzie się także wspólne gotowanie i degustacja potraw z krajów, z których pochodzą imigranci.

Kreditech chce także zaangażować się w organizowany 10 października w Hamburgu Moin Moin Refugees Fest, którego celem jest wspieranie uchodźców i zachęcanie do ich przyjęcia
i niesienia im pomocy. W trakcie imprezy odbędą się koncerty oraz rozdawanie żywności, napojów i inny potrzebnych artykułów. Dochód z biletów na festiwal zostanie przekazany
na wsparcie ośrodków dla uchodźców.

- Mamy nadzieję, że nasza pomoc i to, co organizują dla uchodźców władze Hamburga będzie pozytywnym sygnałem dla reszty Niemiec i Europy a także dla Polski. Naszą intencją jest zbudowanie przekonania, że prawdziwe bogactwo kraju leży nie tylko w ekonomii, ale także w jego różnorodności kulturowej. Liczymy, że wspierając Moin Moin Fest nam się to uda - mówi Monika Nita, marketing manager Kreditech Polska.

Warto przypomnieć, że Rząd Niemiec postanowił przeznaczyć dodatkowe 3 mld euro na wsparcie władz poszczególnych landów i miast w związku z napływem uchodźców i imigrantów. Z szacunków niemieckich władz wynika, że w tym roku liczba cudzoziemców, którzy wystąpią o azyl może wynieść ponad 800 tys. 

Niemiecki fintech rośnie dzięki startupom

Magazyn "Berlin Valley News" umieścił Kreditech na liście 25 najbardziej dynamicznych firm z sektora finansów i nowych technologii w Niemczech. W Polsce Kreditech zarządza kilkoma markami pożyczkowymi, m.in.: Kredito24 i Zaimo.pl. Do dziś firma pozyskała od inwestorów 263 miliony dolarów. Branża, w której działa jest progresywna. Digital finance może już niebawem zastąpić tradycyjną bankowość. Sektor ten wspierany przez Big Data kreuje nowy typ usług na styku finansów i nowych technologii.

Zdaniem magazynu sukces Kreditechu, to wysoko zaawansowana technologia i nowoczesny, oparty o Big Data złożony algorytm scoringowy, wykorzystujący dziesiątki tysięcy danych do podejmowania decyzji kredytowych w ciągu kilkudziesięciu zaledwie sekund. Znaczenie tej technologii docenili inwestorzy, w tym Peter Thiel, założyciel Paypal, jeden z pierwszych inwestorów Facebooka, który do dziś zasiada w gronie jego członków zarządu a także prezes wartego 700 mln dolarów funduszu hedgingowego  Clarium Capital.

 - To, co na świecie staje się normą w Polsce wciąż jest zjawiskiem nowym i pozostaje na etapie rozwojowym, tymczasem skuteczność naszego scoringu znacznie przewyższa tradycyjne metody badania zdolności kredytowej, uniezależnienia od danych dostępnych w BIK i znacznie skraca proces pozyskiwania pożyczki - zaznacza Katarzyna Davies, dyrektor zarządzający Kreditech Polska.

Wykorzystywanie technik analizy Big Data w zachodnich firmach digital finance to standard, który pozwala na zminimalizowanie nietrafionych pożyczek. Platforma doradcza Wikibon prognozuje, że do 2017 roku wartość globalna sektora Big Data osiągnie poziom 47 mld dolarów. To rynek, którego dynamika wzrostu przekracza 40% w skali roku. W Polsce zdaniem specjalistów to przyszłość i coś więcej niż tylko bankowość internetowa i rachunki online. 

Spłata długów nie musi być trudna

Według danych BIK Polacy posiadają 6,3 mln kart kredytowych, w tym 3,9 mln aktywnych, z zadłużeniem przynajmniej na 200 złotych. Łączna suma przyznanych limitów na kredytówkach to 31,5 mld z czego Polacy wykorzystali już 12,3 mld zł. To wciąż stosunkowo prosty sposób pozyskania dodatkowych pieniędzy, związany jednak z wysokim oprocentowaniem. Apetyt konsumentów na łatwą gotówkę rośnie, a na rynku pojawiają się kolejne propozycje, łączące elementy pożyczki i limitu na karcie kredytowej. 

Wyczerpać limit dostępny na karcie kredytowej jest bardzo łatwo. Banki chętnie go przyznają, a Polacy z dużą swobodą płacą kredytówkami za zakupy. Problem zaczyna się, gdy wysokość minimalnej spłaty urośnie ponad możliwości. Model i konstrukcja produktowa kart kredytowych są w tym zakresie dość konserwatywne
i niezbyt podatne na zmiany. 

Tymczasem na rynku finansowym coraz więcej produktów daleko wykracza poza sztywne ramy debetu czy kart kredytowych. Podstawa to opłaty. Jeżeli nie spłacimy na karcie nic, lub kwotę, która będzie niższa niż podana przez bank spłata minimalna, to zaczynają się kłopoty w postaci wysokich opłat i prowizji: opłaty za obsługę przeterminowanego zadłużenia, opłaty za monit telefoniczny, opłata za monit listowny itp. Oddzielnym kosztem jest tzw. opłata roczna - abonament za posiadanie karty, który zależnie od banku może wynosić nawet 70 zł. Produkty łączące cechy bankowej karty kredytowej i szybkiej pożyczki online skonstruowane są inaczej. Karty płatnicze wydawane do pożyczkowej linii debetowej są bezpłatne. Pożyczkodawca po przeanalizowaniu danych oferuje linię kredytową adekwatną do możliwości klienta tak, by ten mógł ją spłacać bez nadwyrężania domowego budżetu. Debetu nie trzeba od razu aktywować. Jest też dostępna automatyczna opcja rozłożenia na raty, która daje dodatkowy element poczucia bezpieczeństwa finansowego. W przypadku opóźnienia w spłacie minimalnych 10% wykorzystanej linii kredytowej, zaległości zostają rozłożone aż na 12 rat, bez dodatkowych formalności. Linia kredytowa pozostaje zablokowana dopóki klient nie ureguluje należnej sumy. Ma to zapobiegać nadmiernemu zadłużaniu.

Zwiększanie limitu środków nie wymaga - jak w bankach - przedkładania zaświadczeń o zarobkach i innych dokumentów, bo dzięki programom lojalnościowym klientom długoterminowym oprocentowanie maleje a limity wzrastają. Korzyści z tego płynące to większy, wynoszący nawet 12 000 limit kredytowy oraz niższe oprocentowanie, które w przypadku najlepszego scoringu kształtuje się na poziomie 3 % w skali miesiąca.

 - Karty kredytowe są dziś dostępne niemal dla każdego. Jest to dobry sposób na zwiększenie swoich możliwości finansowych i ciekawa alternatywa dla kredytów bankowych. Wychodząc z takiego założenia stworzyliśmy Flexinero - elastyczny sposób zarządzania pieniędzmi bez niepotrzebnych opłat, długiego oczekiwania na decyzje i typowej bankowej biurokracji - mówi Aleksander Rutkowski, dyrektor zarządzający Kreditech Polska.

Spójrzmy na przykład. Dawid aplikował 1 czerwca o swoją indywidualną linię kredytową na Flexinero - aplikacja i decyzja kredytowa zajmuje tylko kilka minut. Dawidowi zostaje zaoferowane 3 000 zł linii pożyczkowej, co jest indywidualnie dopasowane do jego potrzeb. Dawid sam decyduje, że chce dokonywać spłaty w 30 dniu każdego miesiąca. Spersonalizowana linia kredytowa jest już dostępna. Dawid nie płaci odsetek, dopóki nie zdecyduje się jej aktywować. Kilka dni później, Dawid otrzymuje rachunek za telefon
w wysokości 200 zł. To idealny moment, aby aktywować linię kredytową. Bez problemu pobiera z limitu Flexinero 100 zł, które pomogą mu zapłacić rachunek. 30 czerwca wykonuje minimalną miesięczną spłatę
w wysokości tylko 35 zł za 100 zł, które pożyczył. 3 lipca spłaca pozostałą kwotę i zmienia status lojalnościowy na Srebrny dzięki szybkiej spłacie a jego kolejne zwiększenia limitu w koncie mogą być niżej oprocentowane.

Innowacyjność, mnogość oraz elastyczność oferowanych produktów finansowych to dobry znak. Najważniejsze jednak, aby konsument w obliczu wyboru odpowiedniego dla siebie produktu miał pewność,
że będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Coraz nowocześniejsze produkty finasowe są w stanie taką pewność zagwarantować, dlatego też linie kredytowe łączące cechy bankowego kredytu i pozabankowej pożyczki mogą szybo zyskać  na popularności.

Zakupy z głową ale bez karty kredytowej. Jest nowa alternatywa

Z danych bankier.pl wynika, że mamy ponad 6,7 mln kart kredytowych. Płacąc kartą kredytową wydajemy średnio 132 zł, debetową 89 zł, a gotówką tylko 38 zł. Płatności te są już bardzo powszechne, jednak czasem zbyt spontaniczne. Badania potwierdzają to, co w zasadzie doskonale wiadomo. Idąc na zakupy z kartą kredytową, można sobie pozwolić na większą swobodę.

Okazuje się, że osoby płacące kartą często po odejściu od kasy nie pamiętają już, ile zapłaciły za zakupy. Z badań naukowców Uniwersytetu w Kolorado wynika, że wydaną kwotę zaraz po wyjściu ze sklepu było w stanie oszacować 66 proc. płacących gotówką. Użytkownicy kart mieli z tym znacznie większy problem - tylko 1/3 podała właściwą kwotę, a pozostali albo podali wartość niższą niż
w rzeczywistości, albo nie byli w stanie przypomnieć sobie żadnych szczegółów.

Na bezrefleksyjny sposób zadłużania się posiadaczy kart kredytowych wskazują eksperci prowadzący edukację finansową. Rynek finansowy oferuje jednak coraz więcej alternatywnych narzędzi pozwalających mądrze i elastycznie zarządzać płatnościami. W Polsce, szybko zyskującą popularność, nowością są linie kredytowe łączące cechy bankowego kredytu i pozabankowej pożyczki. Mechanizm ich działania jest zaskakujący. W odróżnieniu od zwyczajowej, bankowej procedury ubiegania się o pieniądze, raz weryfikowany klient otrzymuje propozycję debetu, na jaki faktycznie go stać, a gdy terminowo reguluje minimalną spłatę, otrzymuje dostęp do już przyznanej wcześniej kwoty. Zachęca to konsumentów do rozsądnego zaciągania zobowiązań i ich terminowego regulowania, ponieważ tylko użytkownicy z dobrą historią płatniczą, nagradzani są większym limitem – inaczej niż w kartach kredytowych, gdzie limit przyznawany jest raz na okres całej umowy.

Oferta tego typu cały czas poszerza się. Na rynku od niedawna działa nowa marka – Flexinero, oferująca taką właśnie odnawialną linię kredytową. - Pomysł stworzenia nowego produktu został podyktowany potrzebami konsumentów, którzy coraz częściej korzystają z dodatkowego finansowania oraz przyzwyczajeni są do wygody jaką dają transakcje online. Nasz produkt porównujemy do zakupów internetowych, jest dostępny 24 godziny na dobę, w 100% online, w 100% elastyczny - mówi Aleksander Rutkowski, dyrektor zarządzający Kreditech Polska, właściciela marki Flexinero.

- Innowacyjność, mnogość oraz elastyczność oferowanych produktów finansowych to dobry znak, że branża cały czas się rozwija. Najważniejsze jednak, aby konsument w obliczu wyboru odpowiedniego dla siebie produktu miał pewność, że będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie – dodaje Bronisław Błaszkowski, analityk Związku Firm Pożyczkowych. Zasady odpowiedzialnego pożyczania ustanowione przez ZFP zakładają podejmowanie świadomych decyzji finansowych i oferowanie konsumentom szerokiego wyboru, w co wpisuje się poszerzenie oferty produktów na rynku pozabankowym.

PROVIDENT najpopularniejszą firmą „chwilówkową”

Provident Polska to najczęściej wskazywana firma oferująca „chwilówki”. Ponad połowa Polaków, pytana o firmę chwilówkową, była w stanie przywołać́ jej nazwę̨ spontanicznie (57%). Co ważne, 41% osób wskazało ją jako pierwszą. Marka ta ma zdecydowaną przewagę̨ we wszystkich grupach podziałowych – wynika z ankiety PBS na zlecenie Rejestru Firm Pożyczkowych.

Respondenci zostali zapytani o to „jakie zna Pan(i) firmy oferujące tzw. chwilówki”. Badanie przeprowadzono drogą telefoniczną na reprezentatywnej grupie 1000 losowo wybranych Polaków powyżej 15 roku życia. Celem badania było rozpoznanie najpopularniejszych firm pożyczkowych oraz sprawdzenie, które z nich najmocniej kojarzą się z ofertą tzw. „chwilówek”.

Provident - synonim chwilówki

Marka Provident jest zdecydowanie najczęściej wskazywana przez respondentów pytanych o nazwy firm chwilówkowych. Marka uzyskała wyraźnie więcej wskazań w grupach wiekowych 25-39 oraz 40-59 lat (odpowiednio po 62%) niż w pozostałych grupach wiekowych.  Najbardziej rozpoznawalna jest wśród mieszkańców miast do 50 tys. (62%), podczas gdy rozpoznawalność w większych miastach wynosi 47% dla średnich i 50% w największych.

Wyniki są o tyle zastanawiające, że w przekazie publicznym Provident podkreśla, że nie jest firmą chwilówkową, uzasadniając to faktem oferowania pożyczek o minimum 30-tygodniowym okresie spłaty. Z badania jednak wynika, że konsumenci nie dostrzegają tej różnicy i traktują Providenta jako flagowego przedstawiciela sektora firm chwilówkowych. Provident utożsamiany jest z „chwilówkami” 3 razy częściej, niż druga najpopularniejsza na podstawie wskazań, konkurencyjna marka „Kredyty-Chwilówki”.

Co piąta osoba zna Kredyty-Chwilówki

Drugą najbardziej rozpoznawalną marką w badaniu są polskie „Kredyty-Chwilówki” z Tychów, które samodzielnie wskazuje 22% ankietowanych. Podobnie jak Provident, marka „Kredyty-Chwilówki” jest częściej wskazywana przez osoby w wieku 25-39 lat. Utożsamianie jej przez respondentów z ofertą chwilówkową jest oczywiste, ze względu na nazwę przedsiębiorcy. Śląska firma konsekwentnie od początku działalności stawia na jasny przekaz i nie boi się kontrowersyjnej łatki firmy „chwilówkowej”.

Tabela. Porównanie liderów w kategorii firm „chwilówkowych”

Źródło: dane PBS, strony przedsiębiorców

Źródło: dane PBS, strony przedsiębiorców

Internetowe pożyczki słabo kojarzone z chwilówkami

W badaniu stosunkowo niewielu ankietowanych wskazywało nazwy internetowych firm pożyczkowych, co może dziwić, w kontekście bardzo intensywnej kampanii reklamowej tychże. Wskazuje to na fakt, że określenie „chwilówka” kojarzy się bardziej z pożyczką uzyskiwaną w tradycyjny sposób, czyli w placówce lub domu klienta, niż z mikropożyczką internetową, spłacaną za pośrednictwem rachunku bankowego.

Być może dlatego rozpoznawalność firm internetowych w tej kategorii jest stosunkowo niska: serwis Wonga.com zna 18%, a Vivus.pl 14% ankietowanych w badaniu PBS. W przeciwieństwie do liderów zestawienia, gdzie znajomość marki rozkłada się równomiernie na wszystkie kategorie respondentów, w przypadku firm internetowych wyraźnie wskazać można charakterystyczny profil klienta.

Ankietowani z wykształceniem wyższym znają markę Wonga.com aż w 25% przypadków, podczas gdy wśród osób z wykształceniem zawodowym lub podstawowym jest to tylko 12,5% wskazań. Podobna tendencja dotyczy marki Vivus.pl. W obu przypadkach znajomość marki wśród osób aktywnych zawodowo jest niemal dwukrotnie wyższa, niż wśród bezrobotnych. Analizując różnice rozpoznawalności pod względem sytuacji materialnej respondentów, zauważamy, że tylko 10% i 7% osób które określają siebie jako „ubogie” wskazuje znajomość marek odpowiednio: Wonga.com i Vivus.pl, podczas gdy w grupie osób „zamożnych” ta znajomość wynosi po 20%. Wyraźną przewagę wskazań obserwujemy również wśród osób korzystających z Internetu – w tej grupie Vivus.pl i Wonga.com są wskazywane 3 razy częściej, niż w grupie osób niekorzystających z sieci.

Branding słabą stroną firm pożyczkowych

Ostatnią marką, która uzyskała satysfakcjonujący wynik wskazań w badaniu PBS jest należący do spółki Everest Finance „Bocian Pożyczki”, którego zna 13% ankietowanych, a prawie 6% wskazuje jako pierwsze skojarzenie z ofertą „chwilówkową”. Następne w kolejności wskazań ankietowanych, z wynikami do 3%, są Kredito24.pl, Optima, Filarum.pl, Profi Credit, SMS Kredyt, SMS365.pl, Money Now!, NetCredit, SohoCredit, Visset i ViaSMS.pl.

Co czwarty badany nie potrafił samodzielnie przywołać nazwy jakiejkolwiek firmy oferującej „chwilówki”. Większe trudności z podaniem nazw odnotowano wśród niepracujących zawodowo (37%), niekorzystających z Internetu (40%) i osób starszych w wieku 60+ (46%). Respondenci przywoływali najczęściej jedną firmę̨ pożyczkową (36%), zaś co piąty podał dwie. Większą znajomość firm związanych z „chwilówkami” zaobserwowano w grupie wiekowej 25-39, gdzie co czwarty badany wymienił dwie firmy, a 23% - trzy lub więcej.

Badanie „Znajomość firm oferujących chwilówki” przeprowadził PBS na zlecenie Rejestru Firm Pożyczkowych w lutym, na grupie Polacy 15+, metodą CAPI, w bloku w ramach OmniPBS, n=1000.